| cristianosm a întrebat:

E de incredere achizitionare unei carti de pe internet?

Răspuns Câştigător
| RaduCiprian a răspuns:

Recent mi-am cumpărat de pe elefant.ro cartea "Trei metrii deasupra cerului", am numai cuvinte de lauda, curierul a ajuns destul de repede ținând cont de vremea de afara.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "de incredere" in conceptul tau?
Daca o cumperi online si o downlodezi, atunci o ai in format electronic.
Daca o cumperi ca si carte cu foi, vanzatorul apeleaza la un curier, sau la posta sa ti-o trimita.
Deci, sunt 2 factori care actioneaza asupra cartii respective: vanzatorul si postasul. Se presupune ca amandoi sunt cinstiti si isi fac jobul si intrii in posesia cartii.
Ah, am uitat de alt posibil factor: al hotului, care-ti poate fura cartea din cutia postala, sau de la usa.

| NLS a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau mai exista un alt caz, acela in care pre-platind un produs cu Paypal, postasul negasindu-te acasa, inmaneaza produsul unui vecin, lasandu-ti un bilet in posta: "predata vecinului de la Nr cutare. A se ridica de acolo." Daca te intelegi bine cu vecinul, ai cartea, altfel. laughing vecinul are cu ce aprinde focul.

| Lioana a răspuns (pentru Violleta2022):

DonnaAlba, cărțile nu sunt scrisori sau facturi sa fie puse în posta. E vorba de un colet care trebuie și platit. Dacă se trimite prin posta romana trebuie ridicat de la oficiul postal. Poștașul nu livrează colete acasă. Curierul o aduce la ușă dar e mai scump transportul.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde de unde o cumperi. Daca e magazin online si are cartea pe stoc, cu siguranta o vei primi.
Daca e pe site-uri de vanzari particulare, asta tine de seriozitatea vanzatorului.

| cristianosm explică (pentru dannyel86):

De pe elefant.ro.Tu ti-ai cumparat vreodata?

| dannyel86 a răspuns (pentru cristianosm):

Nu mi-am cumparat, dar daca as avea nevoie si ar fi titlul la ei, cu siguranta as comanda.
Carti mai gasesti si pe eMag sau alte magazine online.
Ceea ce te sfatuiessc este sa alegi plata ramburs, adica la primire colet, si nu in avans (plata prin card)

| RaduCiprian a răspuns (pentru cristianosm):

Recent mi-am cumpărat de pe elefant.ro cartea "Trei metrii deasupra cerului", am numai cuvinte de lauda, curierul a ajuns destul de repede ținând cont de vremea de afara.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da de ce nu daca cu asta esti tu multumit merge sa o cumperi si online.

| JackR a răspuns:

Cumpar carti online de vreo 15 ani, de pe site-uri romanesti sau de aiurea. Niciodata nu am avut vreo problema. Se pare ca nu intra in domeniul de interes al celor care incearca "trucuri".

In cazul particular elefant.ro, nu-ti face nici o problema, sunt foarte seriosi.

| Aihao19 a răspuns:

E cel mai de incredere, am comandat multe carti de pe net.
(libris.ro)

| ImUnlord a răspuns:

Depinde de site. In general, da.