| AvalohAlyn a întrebat:

Emil Cioran era ateu? Care e cea mai BUNA carte a lui?

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Emil Cioran a fost "unul dintre cei mai buni crestini romani". S-au extras nenumarate citate despre religie din cartile sale. Vad ca ai devenit brusc interesat de el, Alin.

| AvalohAlyn explică (pentru valentingb):

Da.Vreau sa studiez mai amplu filosofia pentru ca ma pasioneaza alaturi de religie, istorie, geografie, psihologie etc.Ma gandesc sa citesc mai multe carti de Cioran, Tutea, Eliade.
Merci pentru raspuns.

| valentingb a răspuns (pentru AvalohAlyn):

La capitolul psihologie, poate te intereseaza, ok, dar sa stii ca nu vei putea fi niciodata un bun psiholog. Poate poti fi un sfetnic, un teolog, si sa ajuti oameni credinciosi. Dar tare sunt curios cum ai reactiona cu un pacient baptist sau ateu. Crezi ca ai putea sa il ajuti, si nu ai fi tentat sa ii schimbi convingerile? Poate ca depasesc subiectul intrebarii.

| AvalohAlyn explică (pentru valentingb):

Nu.Nu am o parere rea despre cei de alte confesiuni.Doar consider ca credinta lor e gresita dar deloc nu ii urasc.Eu vorbesc cu cativa penticostali si protestanti, discutam despre Dumnezeu dar nu incerc sa ii convertesc, imi spun punctul de parere, si-l spun si ei..Sincer eu sunt genul de crestin mai tolerant, mai liberal, mai deschis la discutii.Stiu,am facut multe intrebari care pareau ca vreau sa convertesc pe cineva dar sincer intentia a fost de a vedea parerei pro si contra.Nu oblig pe nimeni cu mitraliera sa creada in Dumnezeu.Consider ca si ateii au lucruri bune, calitati de apreciat dar le lipseste un lucru esential, vital, credinta.E doar parerea mea umila.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Care e cea mai BUNA carte a lui?"
Intrebare irelevanta.
Dar, imi place in mod special "Pe culmile disperarii".Ti-o recomand, insa nu cred ca-ti va placea...sau poate ma insel...

| benny34 a răspuns:

Cartea de identitate