| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Este naratorul omnisicient autorul?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Atat autorul, cat si naratorul sunt instante narative.
Autorul este cel care concepe si care scrie opera. Acesta nu apartine operei literare, ci exista in lumea reala unde duce o viata independenta de opera.
Oglindirea autorului intr-un text narativ este naratorul, fie el obiectiv sau subiectiv. Acesta are scopul de a relata intamplarile din universul operei. Autorul manuieste atat naratorul cat si personajele dupa cum doreste pentru a transmite propria viziune.
Singurele cazuri in care autorul este acelasi cu naratorul (si chiar cu unul dintre personaje) sunt cand vorbim de jurnal, memorii sau autobiografie.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,n-are nici-o legatura.