| anonim_4396 a întrebat:

Este util să studiezi dezvoltare personala și motivațional sau nu merita?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare om stie ce sa faca, nu trebuie sa citeasca carti de motivatie, baza ar fi sa cauti solutii si sa le aplici, daca nu esti constient ce sa schimbi la tine, asculta de critici sau tine un jurnal prin care te auto critici singur

| Celcestietot a răspuns:

Merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mai pus întrebarea asta de vreo 4 ori.

| SadWriter a răspuns:

Dacă te referi că vrei să citești cărți de dezvoltare personală și motivaționale, da, merită. Dar să nu abuzezi. Este bine și folositor să vezi viziunea altor persoane asupra vieții sau a anumitor situații, să primești răspunsurile la întrebările pe care nu le-ai putut formula. Dar la un moment dat, vei observa că starurile pe care le primești în aceste cărți sunt foarte greu de urmat, și poate te vei descuraja. Și la un moment dat lectura o să fie plictisitoare.
Eu una cred că dacă vrei să citești cărți de genul, ar fi bine să le citești pe rând și încet. Spre exemplu, citesc câteva capitolele din carte pe zi. Pun in aplicare ce am învățat în 2 zile,și apoi iar citesc. Intre cărțile de dezvoltare personala să fie o pauză, poate citești o altă carte,un alt gen. Dacă nu,te vei plictisi de tipul ăsta de cărți,și o să vrei sa nu le mai vezi.
Am și câteva recomandări, cărțile cu care am inceput eu:,,Arta de a te iubi",de Cristian Stan(un speaker motivațional pe care îl recomand),,, Despre sensul vieții", de Mihai Morar și părintele Necula(este și podcast), și,, Ziua in care m-am iubit cu adevărat"( mai mult o autobiografie, care te expune direct la sentimentele autorului). Pe ultimele două le găsești pe BookZone, și le prima pe siteul lui Cristian Stan.
Sper că te-am ajutat! Lectură plăcută!