| Afsdghvcs a întrebat:

Exemple de cărți fantasy-aventura (daca se poate ceva medieval, nu obligatoriu) dar sa fie ușor de înteles și de citit.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Misterele din Udolpho (roman gotic englez, de Ann Radcliffe, 2 volume). Îl gasesti si in format electronic.
Ar mai fi, Castelul din Otranto (Horace Walpole), Legenda calaretului fara cap (Washington Irving).

Seria Tronul de clestar de Sarah J.Maas (vol1 O inimă de gheață, o voință de fier, vol2. Diamantul de la miezul nopții, vol. 3 Moștenitoarea focului, vol 4 Regina umbrelor, vol 5 Imperiul furtunilor, vol 6. Turnul zorilor, vol 7 Regatul spinilor și al trandafirilor, 8. Regatul ceții și al furiei, 9. Regatul aripilor și al pieirii)
Ai descrierea aici:
https://www.librarie.net/......ul-zorilor

Sau seria Witcher de Andrzej Sapkowski (1. Ultima dorință, 2.Sabia destinului, 3. Sângele Elfilor, 4. Vremea disprețului, 5.Botezul focului, 6. Turnul rândunicii).

Sunt multe cărți frumoase, doar dorința de-a citi să nu lipsească...

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Seria AC de la Editura Paladin:
https://www.editura-paladin.ro/info/carte/set-assassin-s-creed-vol-1-2

(si cam toate de acolo)

| WhiteLife a răspuns:

Cronicile din Narnia, Hobbitul, Stăpânul inelelor. Mai poti încerca și Jules Verne.

| iuliaOK a răspuns:

Dacă e pentru un copil pana în 14 ani recomand Winston. E vorba despre un motan și o fetita Kira. Am citit acum câțiva ani toate volumele și sunt?

| Alexandru141001 a răspuns:

Harry Potter (7 cărți) e de tip fantasy chiar dacă are multe pagini cărțile sunt frumoase.