| Aberdeen a întrebat:

Exista o carte care v-a facut sa plangeti,si mai precis care?

Eu una am citit multe opere care pot sustine ca m-au emotionat, dar prima carte la care am plans cu adevarat a fost "Elevul Dima dintr-a saptea" si atunci aveam vreo 12 ani.

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! da, s-a intamplat sa plang la mai multe carti pe care le-am citit si m-au impresionat. As putea aminti aici "Elevul Dima dintr-a spatea"(plang de cate ori o citesc la final)-Mihail Drumes, "Lorelei"-Ionel Teodoreanu, "Coliba uncghiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe, "Signora San-Felice"-Alexandre Dumas, "Idila pe un turn"-Thomas Hardy etc

16 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Au fost carti care m-au impresionat, dar niciuna pana acum care sa ma faca sa lacrimez.

| Exilee a răspuns:

Atat de multe si vaste sunt operele literare, incat cu toata pasiunea mea as pasi in "lumea cartilor", fie ca sunt de aventura, drama, in toate ma pot regasi, dar singurele opere le care am plans cu adevarat au fost " Geniu pustiu " ( M. Eminescu) si "Cuore,inima de copil" ( Edmondo de Amicis).
In ceea ce-l priveste pe Eminescu, a reusit sa contureze un final al iubirii trist,sumbru, care evoca marturisirea sentimentului de iubire al fetei intr-o scrisoare adresata personajului principal ( numele il vei gasi tu) dupa ce aceasta se stinge din viata.

A doua ar mai fi "Cuore, inima de copil" prin care se reflecta viata de scolar, aventurile specifice varstei noastre, camarazii, frica extemporalelor, relatia deosebit de apropiata intre elevi si profesori, dar care clipele de bucurie vor fi mistuite din pricina ultimului clopotel care va suna anuntand clipa despartirii. De-asemenea este o opera in care multi absolventi, elevi aflati in ultimul an se vor regasi.

Nu cred ca va mai exista o opera literara care sa-mi ofere lacrimi ( cu toata placerea in care mi-o pot gasi in ele, indiferent ca sunt de dragoste neimplinita)

| Aberdeen explică (pentru Exilee):

Frumos!
Multumesc de raspuns!

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu am plans niciodata in adevaratul sens al cuvantului, doar am lacrimat si am fost profund emotionat la : " Singur pe lume","Colt Alb", "Contele de Monte-Cristo".Dar asta nu inseamna ca nu mi-au placut multe alte carti.

| LegionarulRoman a răspuns:

A,era sa uit de "Un colind de craciun" de Dickens.

| thalyslly a răspuns:

Dragoste in vremea holerei
desert rose

| Neuronul a răspuns:

Bună!
Elevul Dima am citit-o şi eu, dar nu m-a impresionat atat de mult.
Ti-aş recomanda ''Maitreyi'' de Mirecea Eliade.
Lectură plăcută!

| Exilee a răspuns (pentru Neuronul):

Tu esti neuronul de pe ask.fm?

| Neuronul a răspuns (pentru Exilee):

Nu. Nici macar nu am cont pe ask.fm.

| ARF a răspuns:

Servus.
Iti recomand "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins, toate partile! [ are 3 parti ]. Daca te uiti la film, o sa plangi in primele 15 minute.
Pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ARF):

laughing cum sa plangi la Jocurile foamei, am vazut niste filme de-ti crapa inima in tine

| ARF a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am plans. Tu nu. Asta este.

| larisalary12 a răspuns:

Pe mine doar filmele ma emotioneaza

| AndrrreaDeea a răspuns:

Singur pe lume-Hector Malot
Invitatie la vals
Mataniile-Florence Barclay

| Aberdeen explică (pentru AndrrreaDeea):

In afara de ultima carte, de restul stiu, si iti dau intr-adevar dreptate! happy

| Sorana_Sory_1996 a răspuns:

Podurile din Madison County
O singura zi