| anonim_4396 a întrebat:

Există vreun plan pentru traducerea întregii serii Dune? Până acum avem Dune, (seria principală), Preludiul Dune și Legendele Dunei, dar sunt o grămadă de nuvele intermediare care completează tabloul. Am înțeles că este cea mai bună serie SF din istorie. Mi se pare ciudat că nu s-a continuat procesul traducerii.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Seria originala "Dune" scrisa de Frank Herbert (adica Dune, Mantuitorul Dunei, Copiii Dunei, Imparatul-zeu al Dunei, Ereticii Dunei si Canonicatul Dunei) este intr-adevar poate cea mai buna serie SF din istorie.

Insa cartile scrise de Brian Herbert si Kevin J. Anderson care extind seria sunt departe de nivelul seriei originale si nu au fost deloc bine primite. Personal nu m-as obosi prea mult cu ele.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, invatam toti engleza, deja pescari din gauri islamice au invatat engleza ca sa vanda peste turistilorwinking
la mine in firma si femeia de servici o rupe, pe engleza big grin

| Teffan a răspuns:

Da, am observat și nu cred ca exista, unul despre care am putea afla, cel puțin.
As fi preferat sa citesc Dune în romana, știind ca e un roman destul de complicat cu multe personaje.Dar pana la urma m-am gândit ca cel mai bine ar fi sa fie citit în engleza, in original.Inca n-am început.

| NakedWarrior a răspuns:

Nu cred, dar oricum nu are mare importanta, se stie ca doar seria principala este buna, restul scrise de fiul sau sunt slabe, nu prea merita

| anonim_4396 explică (pentru NakedWarrior):

Mie tocmai acelea mi-au plăcut.