| MarisRadu91 a întrebat:

Expresia: " as fi aflat până acum" este egala cu stiu acum?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este egala cu "nu se fac teme scolare pe aici"! Citeste: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Lioana a răspuns:

Nu. Nici vorba. " As fi aflat pana acum." inseamna "Nu am aflat inca." Deci este opusul la "Acum stiu."

| Vântulalb a răspuns:

Nu.
As fi aflat... daca ar fi indeplinit o conditie. As fi aflat daca... exista, se facea, etc.
Stiu acum, este o certitudine.

| IgnatVictor a răspuns:

Nu. Prima expresie e construită la condițional-optativ perfect, ceea ce exprimă o dorință. „Aș fi" - acesta e elementul cheie. Iar „știu acum" e la prezent. Dar, lăsând toate astea la o parte, se vede clar că cele două expresii nu sunt egale. Când spui „aș fi aflat până acum" înseamnă că încă nu ai aflat ce aveai de aflat. Iar expresia „știu acum" nu este egală cu cea de mai sus.

| MarisRadu91 explică (pentru IgnatVictor):

Bun, deci daca "am aflat" - atunci inseamna acum stiu?

| IgnatVictor a răspuns (pentru MarisRadu91):

Dacă expresia este de sine stătătoare, adică doar „am aflat" și nimic mai mult, atunci da, atunci știi.

| MulteeIntrebarii a răspuns:

Aș fi aflat = nu am aflat
Implicit, nu știu