| Verönna_Iulia_1990 a întrebat:

Facem la scoala povestire de la amintiri din copilarie (clasa a 9a) si am o nedumerire legata de carte. Cati copii avea David Creanga? Adica bunicul lui nica din partea mamei. Pentru ca acolo zice ca vrea sa il ia pe nica sa il dea la scoala cu copilul lui, Dumintru. Dar se refera la nepot cand zice copil, nu? Nu ar avea cum sa m, earga la scoala cu unchiul lui. Apoi zice ca la scoala aceea au fost si ceilalti copii ai lui, Vasile si Gheorge si ca au iesit popi, ca au trait bine 20 de ani. Deci acum chiar se refera la copii lui. Pana la urma cati copii are si cum ii cheama?
Am nevoie neaparaaaaat ca ne ascultaaaa
multueeeesc

1 răspuns:
| udrescuf a răspuns:

Nu scrie niceieri (pe net) cati copii ar avea David Creanga dar sigur avea mai mult de 3 pentru ca se zice ca au iestt popi(mai mult de 2 + tatal lui nica)