| Faranume1929 a întrebat:

Fii si tu atent sau fi si tu atent

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In propozitia data corect este fii, avand in vedere ca este imperativul de la a fi.

| sierra1 a răspuns:

Cu 1 singur "i"

in situația: a fi și tu atent, nu e ușor

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"Fii atent" provine din "sa fii atent", nu din "a fi atent".

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Rili? la tine verbul la infinitiv e cu 2 x "i".
Wow, regulă nouă, de anunțat academia că ai formulat-o!

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

N-ai inteles nimic, asa-i? Analfabetism functional. Dupa cum vezi, la forma de infinitiv si la mine e tot cu un singur "i", doar ca in propozitia din intrebare nu se foloseste infinitivul.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

" Analfabetism functional" - ți se potrivește ca o mănușă - e a 2 a oară când demonstezi că ești paralel cu tema abordată. Du-te și te odihnește că ai obosit

| Holiday a răspuns:

Fii.

| gabicoo a răspuns:

Fii! Cu doi de i!
Din păcate și unii dintre profesorii de limba română scriu așa! Și promovează chestia asta cu un singur i!

| ReddY25 a răspuns:

Fiiwinking

Răspuns utilizator avertizat