| Avram_Suzana_1970 a întrebat:

Formule de incheiere a unei povesti?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

„ şi a ţinut veselia ani întregi şi acum mai ţine încă"
şi a ţinut veselia trei zile şi trei nopţi, şi mai ţine şi astăzi, dacă nu cumva s-a fi sfârşit"
„Si de-aci înainte, [traira] bucurându-se de viata, mâncând si bând cele mai minunate bucate si bauturi, pâna ce în cele din urma sfârsitul, care nu ocoleste pe nimeni, îl ajunse si pe ei." ( Seherezada)
"cine se duce acolo bea si manaca.Iar pe la noi cine are bani bea si mananca, iar cine nu, se uita si rabda" (Harap=Alb)
"S-am incalecat pe-o capsuna,
Si v-am spus, oameni buni, o mare minciuna!"
"Şi încălicai p-o lingură scurtă, să trăiască cine ascultă".
"Şi mai încălicai p-un fus, să trăiască şi cine a spus".

| Iknowthat a răspuns:

„Și-am încălecat pe o șa, și v-am spus povestea așa"
„Și-am încălecat pe-o roată, și v-am spus povestea toată"
„Și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți"

| simi54 a răspuns:

Si am trait fericiti pana la adanci batrineti

| Grozescu_Fabian_1999 a răspuns:

''trecui si eu pe acolo si statui de ma veseli la nunta, de unde luai: o bucata de batoc, si-un picior de iepure schiop.''