| wolder a întrebat:

Fratele meu de 12 ani nu vrea sa citeasca pentru ca nu-i place.
CE CARTI INTERESANTE SA-L PUN SA CITEASCA?
A incercat: Viata la tara, Fram ursul polar, Singur pe lume, dar toate il plictisesc. Asa ca m-am gandit sa-i dau sa citeasca ceva care sa-l tina captiv si sa-l distreze, ceva cu mai multa actiune ca sa citeasca din placere. Ce carti imi recomandati?

Cartea care functioneaza primeste premiu, cat mai multe carti va rog! Ii plac dinozaurii, dragonii, luptele, calatoriile, povestile despre naufragiati.

13 răspunsuri:
| Biancabia12345 a răspuns:

Incearca si cu ''Cei trei muschetari", da-i doar primul volum si vezi daca ii place. Stiu ca e c-am lunga dar, asta este...

| DanielPH a răspuns:

Daca ii plac cartile cu lupte ii recomand romanul Spartacus.
Este o carte foarte interesanta ce te fascineaza. Eu am citit acea carte cand aveam 13 ani deci nu este mare diferenta. Se vorbeste acolo despre a treia rascoala a sclavilor in care Spartacus a fugit din scoala de gladiatori si si-a facut o armata de 300.000 sclavi si a terorizat Roma. Este interesant. Incearca astawinking

| NgrMdx a răspuns:

Hm,ar putea incerca niste carti de aventuri ceva.
Si mie tot astea imi plac.Cnd eram mica mi-au placut Cum sa-ti dresezi dragonul,Cronicile din Narnia,Cronicile dragonilor,Cheia alchimistului,Aventurile lui Robinson Crusoe(dar e cam grea), Cum sa fii un bun pirat, Printul pierdut Karazan, Stapanul viselor, etc..nu-mi mai amintesc laughing
Sigur ii vor placea happy

| jaqen a răspuns:

Stiu cum e cu fratii de 12 ani :))

Din cate spui tu, mai mult ca sigur ai gasi ceva ce ii place la corint junior. Site-ul lor e asta: www.corintjunior.ro/produse.asp
Te poti uita la fantasy si gasesti acolo mai multe. Sunt foarte faine si sunt scrise bine, nu te plictisesti (m-au prins si pe mine).

Pot sa iti recomand seria Septimus Heap (e cu dragoni), seria "cu vraciul" (Cronicile Wardstone), Atherton - Casa Puterii, Cartea Minciunilor, Cartea Neagra a Secretelor, Piratica (nu mai stiu sa-ti spun cum era; dar am citit-o cand aveam 12 ani si am iubit cartea asta), Cronicile Lumii de Margine (calatorii/lupte/creaturi - fratele meu le adora), Diamantul din Drury Lane si Circul Fantasia. Pe astea le-am citit eu de la ei. Daca ii plac, poti sa te mai uiti pe site la ce ti se pare interesant.

Fratele meu a facut recent o pasiune pentru Agatha Christie si in ultimul timp citeste numai politiste. Poate merge si la al tau :))

Sper ca te-am ajutat sa potolesti bestia

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Ideea ta e foarte buna. Chiar te felicit! happy
Eu ma gandeam sa citeasca urmatoarele carti ( m-au tinut in suspans si pe mine-cred „ca functioneaza" laughing )
-Jurnalul unui pusti (ia-l usor. La inceput da-i carti placute,care sa il atraga. Dupa ce va gusta din placerea lecturii,va incepe sa citeasca si alte carti. )
-Matilda-Roald Dahl (Editura Arthur are si imagini-e foarte atractiva. )
-Marele urias prietenos-Roald Dahl (tot de la Arthur recomand)
-Materiile intunecate-Philip Pullman (e o trilogie fantasy,cu calatorii,lupte, vrajitoare, prietenie-perfecta dupa parerea mea)
-Aventurile lui Tom Sawyer-Mark Twain
-Tom Saywer Detectiv-Mark Twain
-Tom Sawyer in strainatate-Mark Twain
(O sa-i placa cred, deoarece e o carte de actiune, fara multe descrieri)
Poate sa incerce si Aventurile lui Huckleberry Finn-Mark Twain
Daca va citi Marile sperante-Charles Dickens si Oliver Twist-Charles Dickens vei impusca doi iepuri: 1. Aceste carti sunt in programa (Cel putin la mine asa a fost in clasa a 5-a si a 6-a.) 2. Poate il imbolnavesti laughing de lectura.
Alte carti, care mi se par un „must-read" sunt: Inima de cerneala-Cornelia Funke, Piramida rosie (trilogie, dar la noi a aparut numai volumul 1)-Rick Riordan. Acestea sunt cu lupte (in special ultima), magie, actiune.
Apoi... daca tot nu ii va place sa citeasca, indeamna-l sa incerce Jocurile foamei, Sub aceeasi stea si altele de genul.(Cautand-o pe Alaska si De 19 ori Katherine sunt carti bune, dar au un limbaj si niste secvente uneori nepotrivite pentru cineva de 12 ani.)
Daca tot ai zic ca ii plac povestile despre naufragiati, sa citeasca Robinson Crusoe-Daniel Defoe si carti de Jules Verne.
Gata, am ramas fara inspiratie.laughing
Sper ca iti va fi de folos. :3

| RegalusDekaron a răspuns:

La 12 ani citeam Cronicile Wardstone. In general despre vrajitorie si chestii din astea supranaturale, are si lupte si calatorii. Pentru dinozauri stiu doar o lume disparuta - Doyle (apropo poti incerca cu Sherlock, ca tot am ajuns la Doyle). Povesti despre naufragiati: Robinson Crusoe? dar mie mi s-a parut varza. Alte bucati interesante ce mi-au mai venit in minte: Tom Sawyer (asta o citeam cand eram chiar mai mic, desi stilul e putin mai elaborat ca la Wardstone), Papillon (despre un puscarias inchis pe nedrept), Agatha Christie orice-politiste. O carte ceva mai dificila dar care mie mi-a placut, fara sa stiu macar de ce e agonie si extaz. Ma rog, astea sunt titlurile care mi-au venit in minte. Depinde de el sa aleaga ce ii place, am dat si titluri mai grele si titluri mai usoare. A da, candva incepusem Shogun, pe la 13 ani, si imi placea dar nu stiu de ce am ambandonat-o. Mai sunt si cartile lui Karl May care sunt foarte bune, de exemplu Winnetou.

| RegalusDekaron a răspuns:

A zis cineva ceva si de Spartacus pe aici, si aia e o carte foarte buna.

| byabubu a răspuns:

Robinson Crusoe. Daca nu poate ii va place sa citeasca mai tarziu. cartile astea nici mie nu mi-au placut la varsta lui... ma plictiseam.

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Jurnalul unui pusti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu-i dai de citit nişte cărţi mai "moderne"?
Încearcă seria "Percy Jackson şi olimpienii":
~ Hoţul fulgerului (volumul I)
~ Marea monştrilor (volumul II)

Probabil îi va plăcea şi Jurnalul unui puşti, ziceam doar. Şi s-ar putea să fie pe placul lui şi:
~ Coraline
~ Charlie şi Fabrica de Ciocolată
~ Charlie şi marele ascensor din sticlă
~ Băiatul miliardar
~ Fablehaven
~ Luminile Nordului
~ Toporişca
~ Harriet spionează
~ Marele NATE
~ Pulbere de stele

| Mk01 a răspuns:

Legendele olimpului 1 şi 2, Piraţii din Pompei, Demoni de Dostoievski.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver''-Johnathan Swift
"Moby Dick''-Herman Melville
''CIresarii''-Constantin Chirita
''Contele de Monte-Cristo''-Alexandre Dumas
"Manastirea din Parma''-Stendhal
''Cismigiu& comp.''-Grigore Bajenaru

| Maria13102004 a răspuns:

Harry Potter,Moby Dik,Oliver Twist, Comoara din insula, Calatoriile lui Guliver, Jurnalul unui pusti, aventurile baronului munchausen sau intraba-l ce filme îi plac si cauta cartile