| Damian_Adina_1993 a întrebat:

[FUNDA] Buna TPU! Am 13 ani si o imaginatie si daca citesc o carte preiau stilul ei adica daca citesc amintiri din copilarie sunt Ion Creanga si chestii de genul asta, si m-am gandit sa fac o carte, daca as folosi stilul scriitorului L. J. Smith s-ar numi plagiat? Sunt foarte sigura pe mine in legatura cu cartea si am scris deja primul capitolwinking

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

Poti sa te inspiri dintr-un anumit stil de a scrie dar daca "folosesti" unul atunci se numeste ca ai produs alta carte irelevanta, de duzina. Iti gasesti pe parcurs "vocea", modul tau unic de a crea. Daca esti sigura atunci continua si la final, cand probabil vei avea mana antrenata, vei cosmetiza ce nu te caracterizeaza la punctul acela.
Nu s-ar numi plagiat dar nici ceva remarcabil sau de calitate n-ar fi. Si sa nu te inspiri din stilul trilogiei "Intoarcerea", nu sunt singura care crede ca sa numesti ultimele 3 carti literatura e o batjocura. Macar primele erau usor de parcurs pe cand astea distrug orice structura narativa sau esenta cu ploturi incurcate si personaje dezvoltate la intamplare. Sa cotesti si ceva teorie literara pentru ca te-ar putea ajuta.
Succes!

11 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu este plagiat, dar cel mai bine ar fi sa iti dezvolti propriul stil, nu sa copii de la cineva. Ia cate putin de la fiecare, combina-le cum ti se pare mai potrivit si poate ca va iesi ceva original happy

| fuzzer a răspuns:

Nu,nu cred ca s-ar numi plagiat.Doar si Eliade cand a scris "romanul adolescentului miop" s-a inspirat de la mai multi scriitori francezi, deci succes!

| Disharmony a răspuns:

Mari scriitori vă mai credeţi, pruncilor.

| Damian_Adina_1993 explică (pentru Disharmony):

Mda...cum i-am sp si geniului de mai sus..NU te obliga nimeni sa raspunzi daca nu vrei NU TOTUL SE INVARTE IN JURUL TAU!

| Disharmony a răspuns (pentru Damian_Adina_1993):

Am răspuns pentru că am vrut, nu pentru că m-a obligat cineva.

| CosticaShtrengarul a răspuns:

LJ Smith si-a inceput cariera de rapper inspiranduse de la grupul Run DMC. El i-a preluat stilul dar totusi era diferit. Eu zic sa iti scrii afurisita aia de carte si sa lasi in pace comunitatea TPU! scutestene de astfel de intrebari! hai ceau!

| Damian_Adina_1993 explică (pentru CosticaShtrengarul):

Auzi nu tiam adresat intrebarea asta fix tie si ce ar fi sa ma duc si eu la intrebarile tale si sa zic ca sunt niste tampenii, cum te-ai simti tu? Si ma refer la scriitoarea Lisa Jane Smith care a scris cartea Jurnalele Vampirilor apropo nu te obliga nimeni sa raspunzi daca nu vrei NU TOTUL SE INVARTE IN JURUL TAAAAAAAAAAAAU!

| Themis a răspuns (pentru CosticaShtrengarul):

1. L. J. Smith e fata
2. De unde ai scos faza rapperul?!
3. Invata sa scrii corect, bre.
4. Nu mai da raspunsuri cand esti frustrat.

| CosticaShtrengarul a răspuns (pentru Damian_Adina_1993):

A, da?

| MySelf94 a răspuns:

Daca spui ca ai o imaginatie bogata si sti sa preiei stiluri, iti urez mult succes, incearca sa combini orice, asa cum crezi tu mai bine astfel incat sa iti transmiti mesajul, invataturile, sentimentele sau pur si simplu ideile, incearca sa te exprimi cat mai liber pentru a iti atinge scopul propuswinking

| Outremer a răspuns:

Trebuie să ai un stil propriu.
Trebuie să citeşte mult mai multe cărţi. Care să te dezvolte într-un anume fel, să înveţi ceva din ele, nu mizerii scrise de L. J. Smith.