| izabelageorgiana a întrebat:

Funda! Spuneti-mi si mie niste titluri de nuvele mai scurte de autori romani, dar nu de ion luca caragiale. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca opera fantastica a lui Mircea Eliade, sunt doua volume cu nuvele fantastice (ex: Domnisoara Christina, Sarpele, Secretul doctorului Honigberger, Pe strada Mantuleasa). Tot nuvela fantastica este si Sarmanul Dionis de Mihai Eminescu.
Altele mai sunt "Acasa" de Fanus Neagu, Alexandru Lapusneanu si Sobieski și românii de Costache Negruzzi.
Popa Tanda, Budulea Taichii, Moara cu noroc, Gura Satului de Ioan Slavici.
Catastrofa de Liviu Rebreanu.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Alexandru Lăpuşneanul", de Costache Negruzzi.

| FGirl a răspuns:

Domnisoara Christina de Mircea Eliade
Sarmanul Dionis de Eminescu
Bunica se pregateste sa moara de Anton Holban
Castele de nisip de Anton Holban
Popa Tanda de Ioan Slavici

| AnastasiaAlexandra a răspuns:

I.L. Caragiale
Mircea Eliade
Mihai Eminescu
Nicolae Filimon
Anton Holban
Fănuș Neagu
Constantin Negruzzi
Alexandru Odobescu
Hortensia Papadat-Bengescu
Dumitru Radu Popescu
Ion Popovici-Bănățeanu
Marin Preda
Liviu Rebreanu
Mihail Sadoveanu
Ioan Slavici
Bogdan Suceavă
Radu Tudoran‎
Nicolae Velea

Acestia sunt toti autori romani de nuvele. Poti cauta la fiecare in parte, depinde care te atrage mai tare.

| Utsy a răspuns:

Încearcă volumul "Întâlnirea din pământuri" de Marin Preda.