| anonim_4396 a întrebat:

Heeeeelp! Credeti ca e riscant sa scriu in cartea mea, despre o problema de sanatate pe care am avut-o? Una de natura psihica?! Mai bine sa o pastrez pentru cei apropiati doar? Se vrea a fi o carte cu o poveste de dragoste, dar pot fi doua fire narative in acelasi timp. Voi cum ati proceda? Apoi, daca o publici, nu te poate cataloga lumea?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Riscant nu este deloc, ca nu ti fura nimeni boala, mai ales daca ai fost bolnava tu si vorbesti din experienta proprie, dar vorbind deschis poti ajuta toti oamenii acre sufera de aceelasi simptome sai boli de care ai suferit tu, indiferent ca sunt necunsocutii sau cunoscutii, fiind un ajutor imens, explicand ce ti s-a intamplat si ce ai facut sa te vindeci.

| doctorandus a răspuns:

Zici ca e fictiune si gata.

| Simpatic a răspuns:

S-a umplut tara asta de scriitori si poeti
Eminescu avea o poezie nepublicata in care lovea in toti acesti scriitori ocazionali " E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
Lasati sa fie scriitori pe cei care chiar castiga din asta, ca sunt pline tarabele de carti scrise de anonimi care nu au realizat nimic prin scrierile lor

Poti sa te superi pe mine dar scriitorii adevarati creeaza o poveste, o actiune in care nu ei sunt si propriile personaje, asta fac amatorii, de asta acum orice incult scrie carti, de asta au scris carti Loredana Groza, Hagi sau Mihaela Radulescu

Eu stiu ca esti fata si ca esti tinerica, nu vreau sa iti tai aripile

Totusi daca lansezi aceasta carte si crezi ca chiar ai talent trimite-mi-o si mie in format pdf si promit ca revin cu feedback

Am si de bine de zis despre tine, nu pot sa nu apreciez faptul ca esti dintre adolescentii care citesc, ca de cand cu tabletele si retelele de socializare toti au devenit analfabeti

| minime3 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu o scriu pentru faima, sau pentru confirmari...o scriu exclusiv pentru sufletul meu, iar daca ma citeste cineva si se regaseste, e bine, un plus. E bine ca ti-ai dat seama ca citesc. Ai vazut vreo postare in legatura cu asta, sau doar din modul in care scriu? Oricum, merci pentru feedback.

| Simpatic a răspuns (pentru minime3):

Am citit fugitiv cateva dintre titlurile intrebarilor tale si asa mi-am dat seama ca citesti.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu zic sa taci, snobule! Nici nu stii cum urmeasa sa fie cartea ei! Nu mai comenta tu cu credintele tale invechite si lasa-i pe oameni sa faca ce considera!

| Simpatic a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dar tu ce credinte ai mai oligofrenule? cu gatul acela lung pe care il detii semeni cu purtatoarelor de inele pe gat din triburile africanewinking na ca tot din credinte invechite vorbesc, dar eu am habar despre ce vorbesc
cand te mai antrenezi intr-o discutie macar sa fii la fel de citit pe acea tema precum cel caruia ii dai tu replica
Pana atunci ramai un oarecare cu idei de arogant care nu a realizat nimic in viata
Orice incult poate sa fie arogant pe internet

Eu nu m-am luat niciodata de credinta cuiva indiferent ca este un ateu, un satanist sau adventist de ziua a 7-a! De ce? pentru ca nu este de bun simt sa contesti religia cuiva sau lipsa credintei cuiva.
Faptul ca pe unii va deranjeaza ca noi ceilalti avem credinta in Dzeu, nu arata decat faptul ca sunteti niste slugi in viata reala, niste neica nimeni care nu ati primit niciun fel de educatie, nici macar nu sunteti autodidacti!
Asa ca rog orice astfel de specimen indoielnic sa nu isi mai permita sa vorbeasca la adresa mea, cand veti vrea sa vorbiti cu mine sa ridicati doua degete ca la scoala si abia apoi vorbiti, mai alde papa-lapte care abia aveti 17 ani dar sunteti plin de incredere in voi si dati pe afara de aroganta.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Simpatic):

E, uite ca eu iti vorbesc cum vreau! Daca ea voia sa publice cartea, ce ai cu ea? Si bravo ca te iei de aspectul meu fizic, din spatele unei imagini care nu-ti arata infatisarea de bufon grasan care nu face nimic cu viata lui si se da educat pe internet! Imi pare rau sa te informez, dar credintele invechite si incuiate le poti controla, aspectul fizic, nu!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Si care-i faza cu credinta in Dumnezeu aici? Ce legatura are cu subiectul?

| Simpatic a răspuns:

Eu i-am dat un sfat sa nu scrie degeaba sa bage niste bani, poate ca si eu am scris candva si stiu despre ce e vorba
Una e sa scrii ca tine care abia legi 2 propozitii pe un site si alta e sa publici o carte pe banii tai fara sa ai sponsor in spate.

Tu care abia ai terminat de incasat alocatia la 19 ani ai tai iti permiti sa ma faci prost, mai melteanule ai fost educat de bunica'ta cat mama ta era plecata in afara la sters dosuri de babe :))
Abia ai 2 luni de cand te-ai inregistrat si deja vorbesti urat pe aici
nu stiu de ce ma injosesc sa iti raspund, tu care vezi vulturi https://www.tpu.ro/......-intampla/

Si mai vorbesti si in greata "terminati dracu cu metalitatea asta de roman prost", dar tu ce esti italian?
Eu nu mi-am permis sa jignesc pe nimeni primul niciodata, fara sa fiu atacat si sunt printre utilizatorii vechi pe site, iar tu un calic de 19 ani vii aici cu figuri, asta da educatie
Daca fata asta nu s-a simtit lezata de ce i-am zis, ea care avea tot dreptul, tu cine esti sa ma jignesti? E legea bunului simt, nu te bagi in ce nu te priveste!
Astia sunt copiii atomici ai viitorului, cei care nu stiu sa faca nimic, incompetentii de mai tarziu din diferite institutii, cei care-si judeca parintii si pe toti ceilalti, cei care considera ca au doar drepturi si nicio obligatie
Asta esti si tu melteanule "eu cand vreau sa fluier, fluier", taaaa, eu daca vreau sa joc fotbal joc fotbal taaaa
Si ai excelat vreodata in altceva decat in prostie?
Eu am facut toate hobbyurile pe care ti le poti tu inchipui si am facut performanta, cand o sa faci jumatate din lucrurile pe care eu le-am facut iti permit sa imi vorbesti urat bai papa-lapte.
Nu ai tu ani de viata cat am eu de experienta cu viata mai ghertoiule!

| SingleForOne a răspuns:

Trebuie să faci o legatura indelungata cap coada cu acea boala dea lungul vietii tale, si a cartii. trebuie sa ai o introducere buna pentru asta, si sa aiba sens empatic.
Nu trebuie sa introduci așa dintr-o dată, fara o conexiune, fara rost. Trebuie sa stii unde sa pui accentul poveștii, sa stii cat de importante ar fi celelalte idei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat-a timp cat nu faci o conexiune directa cu tine si face parte din poveste o poti scrie, chiar si daca mentionezi ca povestea este inspirata din viata ta. Mai ales daca nu mai ai acea problema.
Nu iti fie frica de cum te catalogheaza lumea deoarece aia este doar o bariera mentala care sta in calea fericiri si succesului tau.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e o rușine să spui ce problemă ai avut, oricine ar fi acea persoană. Poți, să scrii acea carte, și sa pui aceasta problema ca și cum ar fi avut-o un personaj din carte. Iar așa nu își vor da seama. Asta ar fi varianta.