| zumbalina a întrebat:

Hei am 15 ani și sunt fatã dați-mi și mie niște titluri de carți bune (dar nu de pe wattpad)

8 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

SergiuBoss11,tigrul Europei

| AlleSss a răspuns:

Bună! Cărţile lui John Green sunt frumoase, mie personal mi-au plăcut. "Căutând-o pe Alaska","De 19 ori Katherine" etc.
Ar mai fi "Dacă aş rămâne" de Gayle Forman.
Trilogia "Jocurile foamei" este superbă, de asemenea. "Divergent","Insurgent". Depinde şi de genul de cărţi pe care le cauţi. happy

| lovegirl15 a răspuns:

Acum depinde foarte mult si de ce gen de carti iti place sa citesti, dar pot sa-ti dau cateva sugestii:
1)Maitreyi de Mircea Eliade
2)Nunta in cer de Mircea Eliade
3)Enigma Otiliei de George Calinescu
4)Seria 'Divergent' de Veronica Roth, care e compusa din 3 volume: Divergent, Insurgent si Allegiant(Experiment, in romana)
5)seria Harry Potter(Harry Potter și Piatra Filozofală, Harry Potter și Camera Secretelor, Harry Potter și Prizonierul din Azkaban, Harry Potter și Pocalul de Foc, Harry Potter și Ordinul Phoenix, Harry Potter și Prințul Semipur, Harry Potter și Talismanele Morții)
6)Starters si continuarea acestuia, Enders, de Lissa Price
7)Seria 'Academia Vampirilor' de Richelle Mead
8)Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes
9)Invitatie la vals de Mihail Drumes
10)Elevul Dima dintr-a-7-a de Mihail Drumes
11)Seria 'The Hunger Games'(Jocurile Foamei) de Suzanne Collins cu volumele: Jocurile Foamei, Sfidarea si Revolta
12)Hotul de carti de Markus Zusak
13)Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne
14)Sub aceeasi stea de John Green
15)Cautand-o pe Alaska de John Green
16)Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
17)Jane Eyre de Charlotte Bronte
18)La răscruce de vânturi de Emily Bronte
19)Jurnalul unui adolescent timid de Stephen Chbosky
20)De veghe în lanul de secară de J.D. Salinger
21)Pe aripile vântului de Margaret Mitchell
22)Lolita de Vladimir Nabokov
23)Colectionarul de John Fowles
24)Dacă aș rămâne de Gayle Forman
25)Mincinoșii de E. Lockhart
26)Dama cu camelii de Alexandre Dumas
27) Fluturi de Irina Binder
28)Misery-Stephen King
Cam atat imi vine in minte pentru moment. Sper ca sugestiile mele sa iti fie de folos. Sa-mi spus ce ai citit de aici si eventual, ma mai gandesc si la alte sugestii.

| Aimee33 a răspuns:

Bună!
Îți recomand "Elevul Dima dintr-a șaptea" și "Invitația la vals" de Mihail Drumeș. În viziunea mea, sunt niște cărți superbe, care merită citite.
Lectură plăcută!

| Morrígu a răspuns:

Cărți bune sunt multe. Ce te interesează?

Răspuns utilizator avertizat
| MissKattyBlack a răspuns:

"Sub aceeasi stea" -John Green

| TheBestAnaIs a răspuns:

Jocurile foamei(le iubesc),Elevul Dima dintr-a VII-a,Lorelei,Fortareata digitala, Scrisoare de dragoste, Mandrie si prejudecata, La rasarit de Eden, La rascruce de vanturi si iti mai recomand carti de Agatha Cristie.Sunt super!