| maria4445 a întrebat:

Hei! Am nevoie de cateva exemple de carti in care este descrisa o biblioteca sau in care scrie ceva de biblioteca. Va rog sa ma ajutati! Dau funda! ♥♥

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

''Hotul de Carti'' de Markus Zusak, recent a fost facut un film bun despre carte. O fata fura carti care urmau sa fie arse in Germania nazista. ''Fahrenheit 451'' de Ray Bradbury, de asemi sursa unui film mare. Un regim totalitar arde cartile, asa ca cei ce vor sa le pastreze le invata pe dinafara. Iar ''Numele Trandafirului'' este scris de Umberto Eco. O manastire medievala deserveste o biblioteca prestigioasa, dar calugarii sunt ucisi, la prima vedere ca urmare a unui blestem, la a doua pentru protectia unei lucrari secrete detinute in biblioteca, la a treia pentru protectia mai multor secrete personale compromitatoare, iar la urmatoarele priviri, cine stie ce mai constati. Mai sunt multe carti a caror actiune se petrece in biblioteca, dar ti le-am spus pe cele pe care le indragesc.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mai, ''Numele Trandafirului''. Tare roman.

| maria4445 explică (pentru minrest):

Mersi

| maria4445 explică (pentru minrest):

Nu te supara, ai putea sa imi spui cam aproximativ pe la ce pagina este descrisa biblioteca sau este vorba despre biblioteca in "Numele Trandafirului" si in " Hotul de carti "?

| minrest a răspuns (pentru maria4445):

Eu ti-am dat carti a caror actiune e strans legata de o biblioteca, de un tip sau altul. Biblioteca e descrisa in toata cartea, in ''Numele Trandafirului''. In nici una nu poti izola cateva pagini cu descrierea, aceste biblioteci se dezvaluie in cursul actiunii.

| maria4445 explică (pentru minrest):

Ok. Multumesc frumos!