| adela2012 a întrebat:

Hei. Am si eu o dilema foarte mare. De curand m-am apucat sa scriu o poveste pe wattpad, dar inca nu am inceput sa o public, fiindca nu stiu la ce timp sa o scriu si asta ma incurca destul de mult, nu stiu de ce laughing)). Este vorba despre o fata, iar eu, ca si povestitoare, vorbesc despre ea la persoana a 3 a cand descriu ceea ce face sau cand o descriu, iar atunci folosesc timpul trecut. Iar cand vorbeste ea, folosesc timpul prezent. Asa se intampla si cu celelalte personaje. Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
| Jimtheghost a răspuns:

Depinde. Daca e dialog, clar ca foloseste persoana I. Daca e povestire din perspectiva autorului atunci e la persoana a III a.