| Dotz a întrebat:

Hei! care imi poate recomanda o carte buna, de preferat literatura straina? (dragoste, fantastic, drama) nu politista! Mersi mult, funda!

Răspuns Câştigător
| NumeciudatT a răspuns:

Război şi pace - Lev Nikolaevici Tolstoi
Divina Comedie - Dante Alighieri
Crimă şi pedeapsă - Fiodor Dostoevski
Muntele vrăjit - Thomas Mann
Iliada şi Odiseea - Homer
Mizerabilii - Victor Hugo
Demonii - Dostoievski
În căutarea timpului pierdut - Marcel Proust
Anna Karenina - Lev Tolstoi
De veghe în lanul de secară - J.D. Sallinger

9 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

"Pitulicea" de Reast Nuri Guntekin.
Este impartita in 2 voume, si tot odata o opera universala cum ai cerut si tu.
Vizeaza genul romantic, si totusi merita citita!

Spor la lecturat! big grin

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului", "Insula pierduta" -Margaret Mitchell
"Rebecca", "Golful francezului"-Daphne du Maurier
"Rosu si negru"-Stendhal
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn"-Thomas Hardy
Lectura placuta!

| larisalary12 a răspuns:

Twilight

| mihaibrad a răspuns:

Depinde de varsta
daca nu ai citit Dune, citeste-o acum
daca esti mai in varsta, citeste moartea si busola, a lui borges

| RinXIII a răspuns:

Seria Eragon daca iti plac dragonii, elfii, piticii si chestile alea

| RapBim a răspuns:

Iti recomand carti de psihologie http://www.elefant.ro/happy-days/carti?campaign_id=527 dar depinde de tine ce alegi.

| Dydu969 a răspuns:

Am citit 2 carti Fablehaven de Brandon Mull prima si a doua carte.e gen fantastic prima carte se numeste tinutul magic si a doua se numeste societatea luceafarului de seara. e vorba despre doi frati o fata si un baiat care au mers in vacanta de vara la bunici si pe parcursul verii au descoperit tot mai multe lucruri despre refugiul numit Fablehaven si dau de tot felul de necazuri la un moment dat apare si o vrajitoare care este legata de o radacina de copac crescuta intro cabanuta cu o sfoara foarte groasa cu 9 noduri magice. cartea este de la editura corint junior

| DreamingIceCream a răspuns:

Jane Eyre- Charlote Bronte
E cea mai geniala carte!

| Dotz explică (pentru DreamingIceCream):

Am citit-o! e super, mersi oricum!>big grin