| AleHh a întrebat:

Hei. De curând mi s-a pus pata pe o maşină de scris. Am căutat pe diferite site-uri şi am găsit şi la prețuri acceptabile, dar eu nu am prins moda maşinilor de scris şi nu ştiu dacă le mai trebuie ceva, cum ar fi tuş sau nu ştiu. am nevoie de puțin ajutor în legătură cu asta şi cu ce maşină ar fi bună pentru o începătoare.
Mulțumesc anticipat :d.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Masinile de scris nu merg pe tus, ci au un fel de disketă care in capăt are o bandă si acea disketă i ti permite să scrii, iar aia se poate schimba cind se termină, stiu de la cineva care a avut masină de scris electonică făcută in Germania era marca uher.

| AleHh explică (pentru CristiDinBucuresti):

Găsesc pe net disketă de genul? Trebuie să fie de la aceeaşi marcă ca şi maşina? Cam cât timp ține o disketă? Şi cam cât costă?
Scuze că pun multe întrebări, dar sunt hotărâtă să îmi iau una după ce aflu câte ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleHh):

Deci discheta aceea o poti găsii la magazine de profil care vind piese pentru masini de scris, eu nu stiu sigur unde au, iar discheta tinea citeva luni, depinde cît scriai, dar după ce se termina mergea persoana cu modelul dischetei dar nu stiu la ce magazin, deoarece asta era prin 1993, si cumpăra, de atunci multe s au schimbat, masina era fabricată prin anii 80 de nemți era din RDG

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu masina aia nu scria i direct pe foaie, ci scria i mai intîi textul pe displayul masinii si dacă greseai puteai corecta ca acum cind scrie m noi pe computer, iar după aceea ce scriai pe display o imprima pe foaie, avea tastatură cum are laptopul adică incorporată in aceiasi carcasă, era super tare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum vă numiti dvs, si scuze indiscretia, ce virstă ave ti, de curiozitate. Multumesc.

| K0sti a răspuns:

Da, merg cu banda tusata! E greu sa cauti?
http://www.clickbirotica.ro/......roduse.php

| horia2012 a răspuns:

Erau bune la vremea lor, problema e de consumabile. Au nevoie de o banda (ribon). Intai cauta ribon si vezi pentru ce modele gasesti si pe urma cauta modelul acelei masini de scris. Totusi la cat costa o masina de scris electronica e mai bun un PC la second, ajunge cam la acelasi pret. Dar nu e vintage.
http://www.clickbirotica.ro/......roduse.php
ute o masina de scris:
http://www.bizoo.ro/......ther-ax410
si ribon pentru ea:
http://www.officemax.ro/......0_410.html

| Kaℓi a răspuns:

Masinile de scris clasice sunt adevarate bijuterii! am scris odata pe un Remington micut, foarte vechi... avea o cutie foarte frumoasa in care se transporta, nu cu mult mai mare decat o cutie de pantofi.
Cele pe care le-am vazut eu, mecanice, functionau cu o banda imbibata cu tus, ceva asa http://www.clickbirotica.ro/......roduse.php