| MrLove4ever a întrebat:

Hei!
Imi puteti recomanda cateva carti frumoase? Captivante, de dragoste, aventura....sau o carte care v-a impresionat.
Dau FUNDA la cele mai multe sugestii. Multumesc mult!:*

Răspuns Câştigător
| blackq11 a răspuns:

Pe aripile vantului de Margaret Mitchel
am visat-o si noaptea imi dadeam parintii afara din camera ca sa ma lase sa citesc. Are multe descrieri despre razboi(un razboi real), dar trecand asta cu vederea cartea e pur si simplu extraordinara. Si daca n-ar fi acele descrieri ai simti ca lipseste ceva. Asteapta sa intri in subiect(primele 50-70 de pagini) si pregateste-te pentru o actiune foarte ampla, trairi interioare, dragoste, ura, razboi, bogatie, saracie, viata si moarte. Tot ce poti sa ceri.
Are doua volume si e destul de groasa, dar depinde in functie de editura. Pe internet(biblioteca online) are de altfel doar 600 si ceva de pagini. Oricum merita totul. Sper ca n-ai vazut inainte filmul, altfel nu mai are acelasi haz.
Cartea asta despre care as putea insira cuvinte non stop m-a facut sa plang si nu m-a lasat sa dorm o noapte dupa ce am terminat-o, atat de adanc am trait prin personajele ei. Si felul in care se termina...
Da, merita citita!
Asta iti recomand eu, sa ai spor indiferent ce vei alege!

7 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Romane de dragoste:
Emily Bronte-"La rascruce de vanturi
Margaret Mitchell-"Pe aripile vantului"
Jane Austen-"ratiune si simtire',"mandrie si prejudecata", "Mansfield Park", "Emma', "Manastirea Northanger", "Persuasiune"
Alexandre Dumas-tatal-"Laleaua neagra"
Alexandre Dumas-fiul-"Dama cu camelii"
Ionel Teodoreanu-"Lorelei"
Garabet Ibraileanu-"Adela"
Lev Tolstoi-"Anna Karenina"
Charlotte Bronte-"Jane Eyre"
Daphne du Maurier-"Rebecca", "Golful francezului"
Mircea Eliade-"Maitrey', "Nunta in cer", "Noaptea de sanziene"
Stendhal-"Rosu si negru"
Victor Hugo-"Notre Dame de Paris"
Cella Serghi-"Panza de paianejen"
Camil Petrescu-"Patul lui Procust","Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"
Romane de aventuri:
Alexandre Dumas-tatal-"Cei trei muschetari", "Dupa douazeci de ani", "Vicontele de Bargelone", "Contele de Monte-Cristo'', "Ascanio'', "Conjuratii"
Karl May-"Winnetou", "Testamentul incasului", "Comoara din lacul de argint"
James Fenimoore Cooper-''Ultimul mohican"
James Clavell-"Shogun''
Stendhal-"Manastirea din Parma"
Sper ca te vor ajuta sugestiile mele! O seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Mana dreapta a diavolului-Dennis McShade
*Razbunatorul-Edgar Wallce
*Misterul narcisei galbene-Edgar Wallace
*Katia demonul albastru-principesa Martha Bibescu

Primele 3 fac parte din genul:crima, politiste, mister, dragoste iar a 4-a trateaza dragostea dintre tarul Alexandru(al Rusiei) si o fata pe nume Katia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorul misterios si continuarea sa - Fiica marchizului - Alexandre Dumas
Carti scrise de Jules Verne, Charles Dickens.

| PerfectLife a răspuns:

Pânza de păianjen-Cella Serghi, Crimă și pedeapsă-Feodor Dostoievski, Metamorfoza-Kafka(e o nuvela insa mi-a placut foarte mult), Misterul crimei fara cadavru-Agatha Christie.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Depinde cati ani ai dar o carte care am citit-o recent si m-a impresionat este "Cel care ma asteapta" de Parinoush Saniee.

| vreau1alint a răspuns:

Dimineti de lavanda- Jude Deveraux e interesanta si povestea in sine te atrage sa citesti mai departe. Merita sa o incerci.

| AndrewStar a răspuns:

Contele de Monte-Cristo de Alexandre Dumas
Laleaua neagra de Alexandre Dumas
Moara cu noroc de Ioan Slavici
Mara de Ioan Slavici
Adela de Garabet Ibraileanu
Moromatii de Marin Preda
O noapte furtunoasa de I.L. Caragiale
Titanic vals de Tudor Musatescu