| Elizaaa1234 a întrebat:

Hei! La examen am avut de facut o propozitie subordonata atributiva si nu stiu daca este corecta:"Fata sa fie atenta, ia nota mare."

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu era necesar ca propoziția să aibă și o structură corectă?
Pentru că a ta sună ca o traducere automată din română în slovacă și înapoi în română.

| TheRealFantasy a răspuns:

laughing johnny.
Daca analizezi putin, "ia nota mare" nu e un atribut al propozitiei asa zis regente pe care ai pus-o inaintea ei.
Cum zice si johnny, trebuie sa ai cursivitate si logica. "sa fie" de acolo face ca tot sa se subinteleaga ca "Fata trebuie sa fie atenta(,) si ia nota mare.", caz in care ai creat (cu voia ta sau nu) o propozitie subiectiva.
Daca iti e mai usor, asociaza tipul de propozitii cu functiile sintactice din propozitii care le corespund. Atributiva->atribut, subiectiva->subiect si tot asa.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C8%9Bie_subiectiv%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C8%9Bie_atributiv%C4%83