| Georgikul a întrebat:

Hei.Nu sunt o persoana care citeste foarte mult, insa de curand mi-am cumparat niste carti si am observat ceva ce nu prea inteleg. La prima carte pe prima pagina sub titlu scrie "Editia a 2-a". Ce ar trebui sa insemne asta? Traducere noua? Ceva schimbat la poveste? Am tot vazut la carti chestia asta cu editia.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Felicitari pentru ca iti plac cartile ^_^

Legat de editie, fiecare(aproape) carte se "reabiliteaza", se adapteaza si se editeaza in functie de avansarea societatii si alte astfel de cauze, limbajul, tipul cartii, coperta. Si astfel se transmite acelasi mesaj, dar intr-un context mai bun, poate chiar mai usor de inteles. Sunt ele si editia a 10-a big grin

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pur si simplu primul tiraj s-a epuizat si a fost tras inca unul. Posibil sa aiba ceva adaugiri pe la introducere/cuvint inainte sau o traducere imbunatatita, sau sa fie fix aceeasi treaba cu editia intiia. Poate cel mult o coperta noua...

| CostinAlamariu a răspuns:

Editii noi se fac atunci cand se vrea corectarea unor greseli, fie gramaticale sau de tipar, fie factuale. Intr-o carte fictiva nu poate fi vorba de greseli factuale (din motive evidente) asa ca singurul lucru care poate fi schimbat e corectarea greselilor sau o traducere mai actuala in cazul in care e o carte veche.

| aneliram a răspuns:

Înseamnă că aceeași carte s-a publicat a doua oară

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Sau versiune

| MucH a răspuns:

Ediția a doua... e a doua carte care a ieșit.
Adică, eu mi-am cumpărat cartea XYZ ediția 1 și am terminat-o. Dacă am terminat-o, îmi iau și ediția 2, adică continuarea.
Așadar, tu ai continuarea unei cărți pe care nu ai citit-o probabil. Cumpara ediția întâi și după ce o citești, continua cu a doua. Bafta

| johnnny123 a răspuns (pentru MucH):

Ce ai descris tu acolo se numeste "Volumul II" si este cu totul altceva

"Editia a doua" inseamna o reeditare a aceleiasi carti, eventual cu anumite revizuiri fata de editia anterioara.

| Georgikul explică (pentru MucH):

Prima data m-am gandit si eu la asta, dar am cautat si nu exista o carte anterioara. Mi-am cumparat tot pachetul, iar povestea incepe fix in cartea pe care scrie editia a 2-a

| Georgikul explică:

Va multumesc tutror pentru raspunsuri, v as da la toti funda, dar din pacate nu pot