| anonim_4396 a întrebat:

Hei! :-) Pe vacanta trebuie sa citesc cartile de mai jos, pentru clasa a X-a. Cu care imi recomandati sa incep? Care v-a placut mai mult si e mai usoara? Pe care se pune accent intr-a X-a? Faceti asa un top.winking Mersi :*
1.Ion Creanga-Povestea lui Harap-Alb
2. Mihail Sadoveanu-Hanul Ancutei
3.Ioan Slavici-Moara cu noroc
4.Liviu Rebreanu-Ion
5-Mircea Eliade-Maitreyi

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am studiat doar Povestea lui Harap-Alb si Ion, din cele mentionate de tine.
Depinde de profesor. Am citit altceva.
In fine, basmul va fi primul studiat (1). Este cel mai simplu.
Pe toate se va pune accent, in special pe basm(1) si roman (5, 4).
Insa, si celelalte sunt importante.

| Dilaa98 a răspuns:

Eu zic Moara cu noroc de Ioan Slavici, dar indicat ar fi să le citeşti în ordinea în care le vei studia la şcoală(după cum s-a zis şi mai jos) :*

| gaby5995 a răspuns:

Pai eu am avut mai multe de citit. Nu s-a pus accent pe ceva anume. Am avut de facut rezumatul si caracterizarea personajelor principale.
Poti incepe cu Maitreyi. Spor la citithappy

| DanG a răspuns:

Salut, frate! Si eu am de citit tot aceste carti pentru ca si eu trec in clasa a X-a. Citeste-le in ordinea in care sunt in manual pentru a nu ramane in urma in caz ca nu le citesti pe toate in aceasta vara ca mai sunt si alte carti care se studiaza in clasa a X-a(un exemplu:„Ciocoii vechi si noi"). Eu acum cateva ore am citit „Povestea lui Harap-Alb" care e prima pe care o studiem in clasa a X-a.