Întrebare recomandată | Suzy112 a întrebat:

Hei, salut, imi poate propune cineva o carte din literatura romana, dar sa fie interesanta, sa nu te plicitsesti cand o citesti, va rog mult?

15 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

"Morometii" (volumul 1) de Marin Preda este o carte care, pe mine, odata deschisa, m-a facut sa n-o mai las.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Daca vrei sa citesti ceva asemanator, iti recomand cu caldura ''Fructele maniei'' de John Steinbeck, o carte scrisa in contextul Marii depresiuni cat si al ''Dust bowl-ului''.

| Mayar a răspuns:

Enigma Otiliei de George Calinescu.
Ar fi minunat sa o comentam putin dupa ce o termini de cititwinking

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
"Maitreyi''-Mircea Eliade
"Nunta in cer''-Mircea Eliade
"Domnisoara Christina''-MIrcea Eliade
"Toate panzele sus!"-Radu Tudoran
seria "Melania'' si seria "Minerva''-Rodica Ojog Brasoveanu
"Ciresarii''-Constantin Chirita
ciclul "Cavalerilor" ("Curierul secret", "Cavalerii'', "Taina cavalerilor'', "Cavalerii ordinului Basarab")-Ioan Dan
"La Medeleni''-Ionel Teodoreanu
"Lorelei''-Ionel Teodoreanu
"Adela''-Garabet Ibraileanu
"Panza de paianjen''-Cella Serghi
"Pe firul de paianjen al memoriei''-Cella Serghi (volum memorialistic)
"Orasul cu salcami''-Mihail Sebastian
"Accidentul''-Mihail Sebastian
"Arta conversatiei''-Ileana Vulpescu
"Cel mai iubit dintre pamanteni''-Marin Preda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider Morometii capodopera literaturii noastre, alaturi de toata creatia lui Caragiale, iti sugerez sa citesti Morometii, te va impresiona profund.

| cevdet a răspuns:

Tot ce a scris Teodoreanu.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Luntrea sublimă / Femeia nisipurilor

| Freddie23 a răspuns:

Sunt câteva! N-am pretenția că am citit mare parte din literatura romana, dar din ce am citit cel mai mult mi-au plăcut următoarele: cel mai iubit dintre pământeni de marin preda și ultima noapte de dragoste întâia noapte de război care am terminat-o acum câteva săptămâni și care mi s-a părut genială in special prima carte.
Citește-le pe astea două și apoi mai vorbim.
Dacă cumva ești la primele încercări Maitreyi de Mircea Eliade este o lectură ușoară, plăcută și relaxantă.

| Freddie23 a răspuns:

A! Dacă vrei ceva care sa te țină în priză mereu codul lui davinci de Dan Brown este soluția - ai sa citești și la duș

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Radu cinamar

| 1Marinn1111 a răspuns:

Enigma otiliei

| valentinatvd a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade
Enigma Otiliei de George Calinescu
La medeleni de Ionel Teodoreanu

| penciuiulian99 a răspuns:

Cea mai buna carte ar fi Morometii 1, 2

| Claudya28 a răspuns:

"O serie deevenimente nefericite" -Lemony Snicket este o carte foarte buna si daca incepi sa o citesti nu o mai poti lasa, spun asta din propria experienta.

| Sara181025 a răspuns:

La Medeleni- Ionel Teodoreanu
Ciresarii- Constantin Chirita