| cookiecrisp a întrebat:

Hei! stie cineva un roman care contine un personaj-copil? orice roman dar sa fie copil, si roman! nu nuvela sau basm sau altceva... pls?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Remi (Singur pe lume, Hector Malot), Oliver Twist (Charles Dickens), Bastian (Poveste fără sfârșit, Michael Ende), Tom Canty și Tudor (Prinț și cerșetor, Mark Twain), Tom (Aventurile lui Tom Sawyer, Mark Twain), Huckleberry (Aventurile lui Huckleberry Finn, Mark Twain), Dick Sand (Căpitan la 15 ani, Jules Verne), Jim Hawkins (Comoara din insulă, Robert Louis Stevenson), Pinocchio (Carlo Collodi), Dănuț, Olguța și Monica (La Medeleni, Ionel Teodoreanu), Cedric Erol (Micul Lord, Frances Hodgson Burnett) etc

| cookiecrisp explică (pentru floresdemayo):

Perfect! multumesc mult... chiar nu gaseam o lista! :*

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Imparatul Mustelor de William Golding.

| corolav a răspuns:

Isoscel, Nunu și Vica, Țîru, Hreapcă din „Seri albastre".
Toată gașca „cireșarilor".
Nemecsek, Gero, Ksonakos, frații Pasztor, toți din „Băieții din strada Pal"
Melios din „Un copil numără stelele"
Angheluță, Nicoară, Pătruț, Toader al lui Mîndruță, din „Sfîrlează cu fofează",
Charlie Robinson, din „Copiii raiului de muștar".
Mihai din „Pistruiatul".
Nicu Ștafetă, Romică Dragu, Sergiu - Guadelupa, zis și Marcă poștală, Micu, Furnică, din „Balonul e rotund".

| CastraveţiMuraţi a răspuns:

Micul prinţ

| cookiecrisp explică (pentru CastraveţiMuraţi):

Am luat Niculae din Morometii, dar mersibig grin