| Biiancaxd a întrebat:

Hei, TPU! De curand am cumparat cartea Camarazi de front de Sven Hassel si vreau sa o ofer cadou, insa am auzit ca este de fapt cel de-al doilea volum dintr-o serie. E adevarat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, sunt mai multe romane. Le gasesti pe toate aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel

| angel74dm a răspuns:

Da, Sven Hassel a scris 14 romane, toate inspirate şi trăite în al doilea război mondial. Camarazi de front este a 3-a carte de fapt, dar prea nu contează cum le citeşti, fiecare carte se desfăşoară într-un teatru de război... Eu le am pe toate ca şi cărţi, dar le am şi în format electronic, dacă vrei, scrie-mi şi ţi le trimit...

Ordinea corectă este :

Legiunea blestemaților - 1953
Blindatele morții - 1958
Camarazi de front - 1960
Batalion de marș - 1962
Gestapo - 1963
Monte Cassino - 1963
Lichidați Parisul - 1967
General SS - 1969
Imperiul iadului - 1971
Moarte și viscol - 1976
Drum sîngeros către moarte - 1977
Curtea marțială - 1979
Închisoarea OGPU - 1981
Comisarul - 1985

| Cameliapantiru a răspuns:

Da, "Camarazi de front'' face partye dintr-o serie de romane de razboi scrise de Sven Hassel, aceasta fiind, de fapt, cel de-al treilea volum al seriei, nu cel de-al doilea. O seara faina!