| maria14142 a întrebat:

Exista vreo legatura intre Instrumente Mortale si Dispozitive Infernale? Daca da, care serie e prima?

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/The_Infernal_Devices
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mortal_Instruments
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Artifices
Dispozitive Infernale e prima, pe urma Instrumente Mortale si dupa Artificiile Intunecate.

3 răspunsuri:
| Bejan_Mara_Ruxandra_1998 a răspuns:

Seria Dispozitivele infernale e prima si actiunea se petrece prin anii 1880~1900.Instrumentele mortale se petrece in prezent.
Eu am citit primele 2 volume din fiecare serie si dace ti-as recomanda una din ele as alege-o pe prima, Disp.Inf. E mai interesanta si mai captivanta
Cărţile din seria Disp.Inf. sunt mai reusite, autoarea deja avand experienta in ce ii interesează pe oameni.
Cărţile dis seria Disp.Inf sunt preferat el e mele mai ales al 2-lea volum

| maria14142 explică (pentru Bejan_Mara_Ruxandra_1998):

Sunt la capitolul 6 din al doilea! Abia acum incepe actiuneahappy, iar dupa ce termin Dispozitive Infernale ma apuc si de Instrumente Mortale.

| Bejan_Mara_Ruxandra_1998 a răspuns:

Seria Dispozitivele infernale e prima si actiunea se petrece prin anii 1880~1900.Instrumentele mortale se petrece in prezent.
Eu am citit primele 2 volume din fiecare serie si dace ti-as recomanda una din ele as alege-o pe prima, Disp.Inf. E mai interesanta si mai captivanta
Cărţile din seria Disp.Inf. sunt mai reusite, autoarea deja avand experienta in ce ii interesează pe oameni.
Cărţile dis seria Disp.Inf sunt preferat el e mele mai ales al 2-lea volum
Amândouă sunt ca Vanatorii de umbre
Au personaje diferite