| buhu a întrebat:

In fiecare zi citesc mai mult de o ora, in fiecare zi ce carte vreau eu. Intrebarea mea este cum sa citesc mai mult?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu este sanatos sa citesti prea mult. E suficient cat citesti. Si citeste carti bune care te vor ajuta la formarea unui caracter atat pentru viata aceasta, cat si pentru cea vesnica: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| LoveSleep a răspuns:

De fapt, întrebarea e dacă mai ai cărți.

| buhu explică (pentru LoveSleep):

Inca am sa imi ajunga sa citesc toata viata!winking

| Kaℓi a răspuns:

E bine daca citesti, chiar si o ora. Insa nu e bine sa citesti asa, programat... trebuie sa citesti de placere, o ora sau patru ore, daca te prinde o carte, sau deloc, cateva zile, daca tocmai ai terminat una si vrei sa se sedimenteze tot ce ai citit in ea.
Ideea ca citesti de la ora x pana la ora y mi se pare ciudata, e ca si cum ai face-o din obligatie, cu ochii pe ceas ca sa treaca odata timpul. Mai normal ar fi sa citesti, sa zicem, un capitol sau doua.

| wolder a răspuns (pentru Kaℓi):

Uneori, cand pun mana pe o carte care imi place, petrec toata noaptea sa citesc pana termin cartea happy

| Kaℓi a răspuns (pentru wolder):

happy
La fel fac si eu.

| Iama a răspuns:

Pana acum vreo luna nici eu nu puteam sa stau mai mult de o ora sau doua sa citesc, dar am descoperit un anumit stil care imi place si de atunci citesc si cate 14 ore pe zi (stiu ca nu e sanatos). Asta iti recomand si tie:gasesteti un gen preferat, un autor preferat sau un anumit tip de poveste (sunt destul de multe care pleaca de la aceeasi idee)si te asigur ca o sa intrebi pe TPU "cum ma opresc din citit?". Succes :*

| doesntmetter a răspuns:

„Nu este sanatos sa citesti prea mult." Tare asta!