| Flori243 a întrebat:

Hei TPU, stie cineva figurile de stil din Sobieski si Romanii de Costache Negruzzi?

4 răspunsuri:
| Daria_Damaris_1986 a răspuns:

Dialogul descrierea si monologul sunt mijloace de inbogatire a vocabularului.
epitetul, personificarea, repetitia, conparatia
sunt figuri de stil.

| Alessiaa12 a răspuns (pentru Daria_Damaris_1986):

Dialogul,descrierea si nmonologul sunt moduri de expunere. Mijloacele de imbogatire a vocabularului sunt derivarea, compunerea. Se vede ca esti paralel cu romana.

| Simion_Ioana_Paula_1993 a răspuns:

Figurile de stil sunt: descriere, monolog, dialog

| Daria_Damaris_1986 a răspuns (pentru Simion_Ioana_Paula_1993):

Nu este adevarat descrierea monologul si dialogul sunt mijloace de inbogatire a vocabularului
epitete personificari repetiti conparati astea sunt figuri de stil.