| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU va rog ajutati- mă " convinge- l pe directorul unității de învățământ, intr- un text de 250- 300 de cuvinte sa construiți la nivelul liceului un post de radio " va rog cine mă poate ajuta? Dau funda!

1 răspuns:
| UtilizatorTPU2015 a răspuns:

Textul trebuie construit sub forma unei argumentari... Poti incepe prin a te informa de pe net despre beneficile unui astfel de post, apoi pe baza unor premise extrase in urma unei informari minimale, poti sa formulezi o concluzie. Si in final sa-ti sustii ideea care ai propus-o in introducere.

deci:
Introducerea va contine ideea de a instala un post radio la nivelul liceului

Cuprinsul va contine doua argumente... ce vor avea la baza anumite premise.

Incheierea o vei formula sub forma unei pareri personale. (In concluzie, eu consider ca acest post este necesar si benefic deoarece...).