| ThinkDifferent a întrebat:

Hei TPU, Vreau si eu sa stiu ce opere de se dau la simulare la romana clasa a 11 a la subiectul 3.
Dau funda

2 răspunsuri:
| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Ce profil?

| DianaMonica08 a răspuns:

PROZA –specii narative

1.Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb

2. Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul ancuţei

II. NUVELA

a) Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul

b) Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis

c) Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc

III. ROMANUL
Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)

a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara

b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion

c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust

d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei

Romanul de după la al doilea război mondial – (perioada postbelică), Marin Preda - Moromeţii

IV. DRAMATURGIA –specii dramatice

1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută

2. Drama – Camil Petrescu, Jocul ielelor; Act Veneţian

V. POEZIA – evoluţie

1. Paşoptismul – Vasile Alexandri, Mezul iernii; Malul Siretului

2. Mihai Eminescu – Luceafărul, Floare albastră, ScrisoareaI, Oda în metru antic, Sara pe deal

3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră

4. Tradiţionalismul –
Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani
Ion Pilat - Aci sosi de vremuri

5. Modernismul

a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

b. Tudor Arghezi - Testament; Psalmul III[Tare sunt singur, Doamne şi pieziş!]; Flori de mucigai

c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel; [Din ceas, dedus...]

6. Neomodernismul – Nichita Stănescu (În dulcele stil clasic; Către Galateea; Cântec)

VI. EPOCI ŞI IDEOLOGII LITERARE

1. Introducţie la Dacia literară – Mihail Kogălniceanu

2. Junimea şi revista Convorbiri literare– Titu Maiorescu

Uita-te in lista asta, iar cele pe care inca nu le-ai studiat la scoala (ex Bacovia, modernismul) nu iti vor intra la simulare happy