| AngellenDoll a întrebat:

Hei!
Vroiam doar sa pun o intrebare mica in legatura cu literatura. Mai exact, intrebarea este :
Cum sa fac o introducere a unei carti?
Am scris o carte si sunt gata de a o publica dar imi trebuie o descriere pentru aceasta carte. Nu am nici cea mai mica idee si poate daca ati putea sa imi da-ti un sfat as fi recunoscatoare.
Am nevoie de niste puncte principale. Cum ar fi, ce ar trebui sa contina sau cum sa fie dezvoltata descrierea ca sa atraga ochiul.

4 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Depinde de ce intelegi prin descriere...

Daca te referi la paragraful acela de pe coperta a patra, in general e un rezumat foarte succint care cuprinde predominant expozitiunea si intriga; nu vrei sa intri in desfasurarea actiunii, si in niciun caz in punctul culminant, pentru a nu il priva pe cititor de mister. Regula e simpla: expui problema, nu si rezolvarea. Daca ai si un personaj principal, poti sa scrii cate ceva despre el.
Un alt procedeu comun este sa dai un citat relevant pentru continutul cartii.
Mai exista si o a treia varianta, dar daca vorbim despre prima publicare, este exclusa.
Totusi, descrierea asta e mai degraba treaba editurii.

Daca intelegi altceva prin descriere... Ei bine, poti sa imi explici, si promit ca ma voi stradui sa te ajut. Poti sa-mi ceri si alte lamuriri.

In fine, sper ca te-am ajutat happy

| bogdan72 a răspuns:

Btw, daca e in romana cartea, ai putea sa vrei sa o mai corectezi - presupunand ca ai scris-o in aceeasi maniera ca aici. "Voiam" fara "r"; "o introducere unei carti"; virgula inainte de "dar"; "dati", nu "da-ti" etc. Fara suparare laughing incercam doar sa fiu de folos.

| Sadic a răspuns (pentru bogdan72):

Hahaha...ai dreptate mă Bogdan, chiar mare dreptate. Un profesor de română ar fi de folos. Nici eu nu scriu perfect în română, dar când vine vorba de o carte trebuie să ai mare grijă din punct de vedere gramatical laughing

| McJo a răspuns:

Daca te referi la descrierea de pe coperta spate ( spun asta pentru ca la inceput ai zis introducerewinking ) prezinta personajele principale si cum s-au cunoscut ele ceva gen luptau impreuna pentru descoperirea raufacatoruluibig grin si lasa lumea in suspans cu privire la fina cum scrie "O poveste plina de iubire, incurcaturi si un final neasteptat" si totusi sa nu uiti sa descrii catusi de putin actiune happy. Sper ca te-am ajutat si astept sa citesc.