| Balaban_Bianca_2002 a întrebat:

Heii, cum pot invata engleza cat mai repede?

Răspuns Câştigător
| Queenofpain19999 a răspuns:

Bună. Înafara faptului că poţi face meditaţii şi-ţi poţi achiziţiona fel de fel de manuale, ai putea să:
1.Te uiţi la filme cu subtitrare în engleză (la început) apoi fără subtitrare.
2.Să ascullţi muzică cu lyrics pe Youtube, apoi să cauţi versurile in română. Aici vei întâlni o mulţime de cuvinte care se întâlnesc în fiecare melodie şi în cele din urmă le vei reţine.
3. Dacă eşti pasionată de lectură, poţi citi cărti prima dată în română, apoi în engleză. Recomandare: "The Perks of being a wallflower". Cărţi în engleză găseşti pe Okian.ro.
4. Jocuri.
5. Dacă eşti fan tumblr sau orice site de genul... Caută poze cât mai multe în engleză- nu te feri de ele.
Acestea te ajută în special la partea de vocabular, dar nu îţi sugerez să te foloseşti doar de ele, căci partea de grammar e mai grea, şi aici ai nevoie de mult exerciţiu pe care îl poţi primi atât de la profesorii de clasă sau meditatori, cât şi din manuale sau culegeri... Dar aici e foarte important EXERCIŢIUL. Ca la matematică: ai formula-nu o toceşti, ci o aplici în exerciţii.
Eu îţi doresc succes, dar cel mai important, să nu uiţi, e să munceşti cu drag şi să nu te gândeşti la asta ca la o obligaţie happy Dacă vei combina puţin din toate cele pe care ţi le-am propus, eu zic că vei invăţa până la sfârşitul verii mai mult decât te aşteptai.
P.S. Am încercat totul, mai puţin chestia cu filmele, dar despre ea vorbeşte toată lumea. (eu m-am uitat doar la youtuberi străini).
Sper că te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Luand meditatii cu un profesor de engleza!

| dannyel86 a răspuns:

Duolingo e un site interactiv, cu asistenta in romana pentru invatarea limbii engleze.
Te poate ajuta foarte mult, daca ii dai o sansa. Cred ca exista versiune si pentru telefon.

| Ofilita a răspuns:

Prin a face meditații! Vorbeste cu părinții tăi despre acest lucru. Sper că te-am ajutat!