| anonim_4396 a întrebat:

Heii!
Dupa parerea voastra. ce credeti ca a avut in cap Bacovia cand a scris poezia "Plumb"? nu-mi pot imagina de unde atata inspiratie pe el cand a scris-o laughing e chiar ciudata o.O

" Dormeau adânc sicriele de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmint --
Stam singur în cavou... si era vint...
Si scirtiiau coroanele de plumb.
(...) "

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Fiecare popor are ciudatii lui. Avem niste poeti care fie si-au batut joc de poeziile lor, precum Bacovia, fie au scris niste platitudini si niste versuri atat de simple precum Eminescu, iar lumea casca gura si le cade limba din ea de parca l-au prins pe dumnezeu de-un picior.

Eu nu cred ca Bacovia a avut inspiratie sau ceva anume in cap cand si-a scris poeziile. Eu cred ca s-a strofocat sa le compuna cat mai bizar posibil si dupa parerea mea, dovada lipsei de reala inspiratie e repetarea asta absurda.

Acu cine vrea sa vada genialul in de-alde Bacovia, Eminescu sau Arghezi...sa fie sanatosi.

7 răspunsuri:
| Gabriela_Miruna_1978 a răspuns:

Asta-i imaginația! Poetul își imaginează tot felul de lucruri.Si normale, dar si bizare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scriitorii astia de geniu gen Eminescu, Bacovia erau mai dusi cu capul de felul lor. Aveau ei ceva deosebit de noi

| Doub a răspuns:

Il iubesc pe Bacovia. E genial.

"Iubita cântă-un mars funebru,
iar eu nedumerit mă mir :
De ce să cânte-un mars funebru...
Si ninge ca-ntr-un cimitir."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Sunt complet de acord cu tine.

| jewnina a răspuns:

Http://www.invat-online.net/......comentariu

aici ai comentariul poeziei, poate te ajuta dear

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Nu neaparat, nu am nevoie de comentariu. eu doar voiam sa aud parerile altora despre Bacovia si despre acea poezie happy

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

mie nu mi se pare deloc bizara poezia, chiar pot sa spun ca imi place. Ma face sa il vad pe Bacovia privindu-se pe el insusi cum este mort in cosciug si ca in momentul ala vede toate lucrurile de plumb ca si cum nimic nu se mai poate schimba odata ce a murit (plumbul este un metal foarte greu si ca sa misti un sicriu de plumb probabil ai nevoie de macara)...e ce imi inspira mie...probabil e o interpretare erronata tongue