| ღβأβأ a întrebat:

Heii TPU! Vreau sa imi spuneti despre cartea Cautand-o pe Alaska de Jhon Green. Cum e? Cat de lunga e? Despre ce e? Pentru ce varsta e potrivita? Nu vreau sa imi spuneti tot rezumatul actiunii, vreau o parere, si nu luata de pe internet. Dau funda celui Mai complex raspuns, mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| KatPaw a răspuns:

Heii! Am citit cartea acum vreo 6 luni. Nu e lunga, in jur de 300 de pagini. E vorba de un grup de prieteni de la un liceu de elita (nu pot sa-ti spun mai mult despre actiune, dupa nu mai are niciun farmec). Mi-a placut mult de Alaska pentru ca mereu aveam impresia ca ascunde ceva, ca nu stiu totul despre ea. Cartea in general are un aer misterios si devine foarte palpitanta in a doua jumatate, dar e foarte trista sad
Editura Trei o considera 14+, dar cu exceptia catorva scene o poate citi si cineva de 12-13 ani.
Lectura placuta, daca te hotarasti sa o citesti!; D
And btw e si o romanca in carte si e adorabila :3

3 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Nu am citit Sub aceeași stea și nici Căutând-o pe Alaska, însă am auzit păreri foarte bune despre aceste cărți și despre modul în care John Green scrie. Mi-ar plăcea să o citesc deoarece pare genul meu, o carte plină de aventură. Aș avea nevoie de ceva picant în viața mea super-plictisitoare.Îmi plac genul acesta de cărți iar când personajele principale sunt adolescenți, am o poftă puternică de citit. Dupa parerea mea nu conteaza cat de lunga este! Totul e sa iti placa si sa te captiveze.

| Takatsuki a răspuns:

Ellăw.

An apariție: 2014
Pagini: 288

Ăm... Despre ce e cred că aș putea să-ți spun descrierea.

„Miles Halter, un adolescent singuratic pasionat de cuvintele rostite de personaje celebre in ultimele lor clipe de viata – pleaca la scoala cu internat Culver Creek in cautarea a ceea ce Rabelais numea „Marele Necunoscut".

Acest Necunoscut se dovedeste mai tulburator decat si-ar fi imaginat vreodata cand in noul sau cerc de prieteni isi face intrarea seducatoarea Alaska Young. Inteligenta, amuzanta, imprevizibila, Alaska il atrage intr-o lume misterioasa de lumini si umbre, ce sta sub semnul ultimelor cuvinte ale lui Simon Bolívar, faimosul general imortalizat de Gabriel García Marquez: „Cum o sa mai ies eu din labirintul asta?" Nimic nu va mai fi la fel..."

#73 în Ficțiune>> Literatură de divertisment>> Adoleșcenți

Este o carte bună și interesantă din perspectiva mea.
Sper că te-am ajutat.

Fundă? happy

| SpringRiver123 a răspuns:

Cartea e destul de interesanta (mai interesanta decat sub aceeasi stea), desi la inceput poate sa te plictiseasca, insa finalul e SUPER! E perfecta pentru adolescenti, ca toate cartile lui Green de altfel.