| Mirunikuuu a întrebat:

Heiia.

Acum că a venit vara, vreau să încep să citesc cât de mult pot. Acum vreo săptămână-două, vorbeam cu părinții mei despre cărți și l-am întrebat pe tata ce carte o citit el, dacă mai știe să-mi spună. Și n-o știut, așa că mi-o spus mama o carte care o citit-o el.
Ea spune că-i vorba despre un băiat care s-a născut într-un bordel și toate. femeile de acolo erau îndrăgostite de el. într-un fel. Mie, plăcându-mi ideea, am întrebat-o cum se numește cartea și cine-i autorul ei.
Mi-a spus că nu-i mai știe autorul, dar spune că se numește 'Dreptul de a te naște'.
Deci acum întrebare : oricât de mult am căutat o asemenea carte, în bibliotecă -și credeți-mă, nu e foarte mică - sau pe internet nu am găsit o asemenea carte. Deci știți cumva cine e autorul acelei cărți sau mai bine dacă acela este adevăratul ei nume?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

„Dreptul de a te naște " este titlul unui film mexican care a rulat în România prin anii *50.
Cartea despre care vorbești se numește „Apărarea are cuvîntul" și a fost scrisă de Petre Bellu, cîndva în perioada interbelică.
Caută pe Google.
Lectură plăcută!

| Mirunikuuu explică (pentru corolav):

Oooooooo Doamne! Mersi mersi mersiiiii!

4 răspunsuri:
| Croampa a răspuns:

Poate ar trebui sa o cauti cu demunirea in engleza, de obicei asa gasesti cartile si filmele. big grin

Sper ca te-am ajutat! big grin

| Mirunikuuu explică (pentru Croampa):

Dacă i-aș fi știut numele...
Când mergem să ne plimbăăăm? Uuu. Apropo. N-ai mai vorbit cu Mădă?

| Croampa a răspuns (pentru Mirunikuuu):

De plimbat nu stiu
Mada... thinking N-am mai auzit de ea de duminica trecuta... laughing