| MicutzaThaPapusha a întrebat:

Care este cartea voastra preferata? Asa, de divertisment.

30 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Invitatie la vasl de Mihail Drumes

| Niiiicu a răspuns:

Mi-a placut mult: elevul dima dintr-a sapteahappy

| MicutzaThaPapusha explică (pentru Niiiicu):

Eii si mie mi-a placut la fel de mult. Este preferata mea. Aceasta a fost cartea care mi-a deschis ''apetitul'' pentru lectura! happy

| Niiiicu a răspuns (pentru MicutzaThaPapusha):

Foarte tarebig grin

| Euletitia a răspuns:

Buna! Carile mele preferate sunt "Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell si "qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz. Dar cartea ta preferata/cartile tale preferate care este/sunt?

| MicutzaThaPapusha explică (pentru Euletitia):

Pai imi plac mai multe: "2 ani de vacanta"; "20000 leghe sub mari"; "romanul adolescentului miop"; "moby dick"; "hotarul nestatornic"(vol.1 din la medeleni) si mai multe. Dar cel mai mult imi place cartea "elevul dima dintr-a saptea" kiss big grin

| Euletitia a răspuns (pentru MicutzaThaPapusha):

Buna! "Elevul Dima dintr-a spatea" mi-a placut si mie mult, l-am recitit de vreo 5 ori si integral si selectiv. "la Medeleni" e o carte superba, iar volumul I, care descrie universul copilariei, este, cred, cel mai palpitant. "Doi ani de avcanta" o alta carte buna, chiar am citit-o cu placere. "Romanul adolescentului miop" nu prea mi-a placut, insa de Eliade am citit cu multa placere "Maitreyi", chiar e super, ti-o recomand si tie. Apropo, o alta carte despre viata de liceu din perioada interbelica, care mi-a plcut mult, este "Cismigiu & comp>'-Grigore Bajenaru, cu continuarea eii "Buna dimineata, baieti! " In care personajul devine profesor de romana(mai intai inatator suplinitor) si isi povestetste experientele din aceasta ipostaza. "2000 leghe sub mari" si "Moby Dick" n-am citit. O seara faina iti doresc!

| MicutzaThaPapusha explică (pentru Euletitia):

Multumesc frumos. voi tine cont de sfaturile tale si le voi citi in curand. kiss

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Mie mi-a placut cel mai mult ''Jocurile foamei'', o carte incredibila(dupa parerea mea).
Bye:3

| StefaniaM a răspuns:

Harry Potter big grin

| Crisstinayy12 a răspuns:

Harry Potter clar

| JustMe34 a răspuns:

La rascruce de vanturi de Emily Bronte si Fluturi de Irina Binderwinking

| Madaliinaaa a răspuns:

Mie îmi place mult Romanul adolescentului miop, de Mircea Eliade.

| MicutzaThaPapusha explică (pentru Madaliinaaa):

Si eu l-am citit si mi-a placut mult. Este o carte superba.

| droid96 a răspuns:

Harry Potter- cele mai bune romane, ce-a mai interesanta si captivanta poveste (mai ales de la volumul trei la sapte)
Jocurile Foamei, de asemenea.
Si multe altele.

| Cookie28 a răspuns:

Imi place fram ursul polar big grin este lunga dar frumoasa happy o ador.am citit-o acum 4-5 ani

| MicutzaThaPapusha explică (pentru Cookie28):

Si eu am citit-o, dar nu prea mi-a placut. happy Dar difera gustul fiecaruia.

| Idealista a răspuns:

Mie mi-a placut foarte tare cartea "Tema pentru acasa" de Nicolae Dabijam happy

| tudor17alma a răspuns (pentru Idealista):

Foarte tare cartea, am citit-o si eu
dar tie ce inpresie ti-a propus

| Idealista a răspuns (pentru tudor17alma):

Am ramas foarte surprinsa de realitata dura redanta in acest roman care a existat pe acele vremuri si retraiam toate sentimentele in timpul lecturii.
Maria Razesu mi-a trezit toata admiratia pentru firea ei curajoasa si plina de incredere, chiar am plins cind ea murit salvindu-si fiul de tifos sad.
Cartea e minunata! happy

| Omniscient27 a răspuns:

Book-ul meu preferat este facebook laughing)

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Ciresarii! Este vorba despre niste copii care pleaca intr-o expeditie sa caute o comoara, dar sunt personaje mai prostute care fac boacane care amuza cititorul tongue!

| MicutzaThaPapusha explică (pentru IngerasIngeras2013):

Ai citit toate volumele? Eu am citit doar primul volum si nu prea m-a atras asa ca am renuntat. big grin

| IngerasIngeras2013 a răspuns (pentru MicutzaThaPapusha):

Da primul volum m-a plictisit si pe mine abia pe la jumatatea celui de-al doilea volum m-a captivat! Dar ai citit aventurile lui Tom Soweir; Coiset sau Haidy fetita din munti mie mi-au placut mult tongue

| MicutzaThaPapusha explică (pentru IngerasIngeras2013):

Am citit Haidy si mi-a placut cartea aceea.

| Euletitia a răspuns (pentru IngerasIngeras2013):

Buna! "Coisette" si "heidi, fretita muntilor" mi-au placut si mie mult cu aniin urma cand le-am citit...super carti, le recomand pasionatilor de lectura!

| Euletitia a răspuns (pentru IngerasIngeras2013):

"Ciresarii"este un roman super, romanul vacantelor mele de vara din gimnaziu, pur si simplu m-a fascinat!

| biaX a răspuns:

Eu am citit si mi-au placut:
- adolescentul
- o mie si una de nopti
- creanga de aur
- craii de curte veche
Sper sa le citesti si sa iti placa. Funda plz

| MatildaPetrini a răspuns:

"Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda