| AllyAllina a întrebat:

Heiii TPU! Ieri la bac am scris la roman psihologic Ion. Am dem ca este roman psihologic prin tema,conflicte,modalitati de caracterizare insa cand am iesit din examen am aflat ca trebuia Ultima noapte. Nu exista nicio sansa sa imi fie punctat daca am demonstrat? Acolo era gen la alegere si eu am considerat ca un impact psihologic mai mare il are Ion, eram 100% sigura ca e Ion. Acum sa zicem ca nu o sa il ia in considerare dar macar puncte pentru redactare,ortografie, utilizarea limbii literare pot sa iau?

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"Iubirea e ceva care îţi trece prin stomac, râgâi când nu mai ai sentimente."

http://a1.ro/......04263.html

| Oana92 a răspuns:

Dar cum ai demonstrat tu ca Ion e roman psihologic? Mor de curiozitate!

"Impact psihologic" are si Capra cu trei iezi si totusi nu e roman psihologic!

Si sa speram ca nimeni nu iti va puncta scrisul frumos si virgulele puse bine. Nu ar fi corect fata de cei care chiar au trecut prin cei 4 ani de liceu.

| TheCritic a răspuns:

Ti-au punctat pana la urma?

| Predator30 a răspuns:

Hei,din pacate nu se va lua in considerare pe motiv ca nu ai scris subiectul precizat de iei, roman psihologic,"Ion fiind un roman social, realist si obiectiv " si atunci nu o sa acorde atentie asupra subiectului scris de catre tine, iti doresc mult succes in continuare.

| K0sti a răspuns (pentru Predator30):

"precizat de iei"? La ce ziceai ca esti campion?

| Predator30 a răspuns (pentru K0sti):

"Ei",din pacate m-am grabit si nu stiu de ce spui de campion ca nu am specificat absolut nimic despre asta in comentariu,
O zi faina!

| K0sti a răspuns (pentru Predator30):

Pai nu ai precizat, da asa scrie sub poza ta! Mai multa atentie ca nu strica!

| Predator30 a răspuns (pentru K0sti):

Si totusi nu inteleg legatura facuta de tine,probabil ca ai vrut sa fi un pic cam arogant ceea ce nu denota un comportament adecvat, dar inveti tu in timp ce am vrut sa-ti comunic, pentru ca oameni fac greseli de ortografie de aceea invatam toata viata! Ca un sfat, incearca pe viitor sa nu cauti greseliile altora sau daca le exclami incearca sub alta forma sau deloc si ar mai fi un motiv ca nu cunosti persoana din "spatele ecranului", succes!
P.s:Am raspuns si de pe telefon unde poti gresi si mai usor

| lavi54 a răspuns:

La simulare s-a dat tot roman psihologic.Deci chiar as vrea sa stiu cum de in doar cateva luni ati reusit sa uitati subiectul(cateva colege au scris tot Ion).Am avut o colega si la simulare care a scris Ion si nu a punctat-o.Da, tema romanului nu e psihologica pentru ca e viata satului romanesc, nu efectele dezumanizante ale dorintei de inavutire.Acesta e doar un conflict interior al lui Ion.Asa ca nu ti-l va puncta nimeni.

| AllyAllina explică:

Draga Oana,crede ma ca este si Ion psihologic,doar ca nu are un impact asa mare ca si Ultima noapte. Este psihologic prin tema,dorinta de inavutire si acumulare materiala a personajului principal, dorinta prea mare care duce la dezumanizarea acestuia si prin conflictul interior puternic al acestuia, confruntandu se cu patima pamantului si patima iubirii. Gandeste te la moara cu noroc care este nuvela psihologica, are aceeasi tema si conflict. Ar fi foarte corect sa se puncteze si Ion, sper sa se intample asta pentru ca este! 2 profesoare de romana mi au spus ca si Ion este, asta doar daca vor si evaluatorii. Si apropo, nu sunt genul care nu invata. Ba chiar mi am invatat toate eseurile si e o dezamagire pentru mine, care stiam ca ion este roman psihologic sa aflu ca astia nu vor sa accepte.

| AllyAllina explică:

Si apropo, cine te a invatat pe tine ca, "Capra cu trei iezi" este roman? laughing)

| Maria_Maria_1995 a răspuns:

Singura opera care mergea era "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi". Ai pierdut din prima cele 30 de puncte daca nu ai scris asta. Ion nu este psihologic