| popi a întrebat:

Hello. Imi puteti recomanda niste carti despre cultura japoneza? De preferat sa le gasesc si in romana dar sunt ok si pe engleza. Cheers.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Okakura Kakuzo, Cartea ceaiului. Șogunul.

| iulian498456 a răspuns:

Tinand cont ca nu esti capabil sa folosesti google-u, japoneza e ultima ta problema, crede-ma.
Cheers!

| NonZarek a răspuns (pentru iulian498456):

Ce legătură are google cu ce a cerut el?

| iulian498456 a răspuns (pentru NonZarek):

Daca esti atat de cretin incat nu esti in stare sa cauti cartile alea pe google, e clar ca japoneza e ultima ta problema.
Acu 5/6 ani se puneau intrebari calumea pe TPU, acu au ramas doar copiii care intreaba daca la stangu sau la dreptu se leaga sireturile prima data.

| popi explică (pentru iulian498456):

Boss eu am cerut carti despre cultura nu despre limba laughing) data viitoare citeste de 2 ori. si puteam foarte usor sa dau google "carti despre cultura japoneza" dar nu tot ce gasesti e bun, de asta am intrebat ca poate primesc recomandari de la oameni care au gasit si stiu despre ce e vorba.

| iulian498456 a răspuns (pentru popi):

De ce nu intri pe google.co.jp?

| popi explică (pentru iulian498456):

Na poftim cultura laughing) pai baiatule daca asta e site de pus intrebari trebuie doar sa pun intrebari existentiale la care trebuie sa iti mananci creierii la Platon sa le raspunzi? daca erai destept taceai si dadeai report la postare ca nu iti place punct.

si la cat bun simt ai ca faci lumea cretina pe internet fara nici un argument rezonabil e clara treaba cu tine

| popi explică (pentru iulian498456):

Tu inca nu intelegi intrebarea. laughing) lasa te ca deja te faci de rusine

| iulian498456 a răspuns (pentru popi):

Totusi, lasa Japonia, e un subiect prea amplu'.

| iulian498456 a răspuns (pentru popi):

Prietene, tu vrei carti despre cultura japoneza si nu esti capabil mental sa intri pe google si sa-ti gasesti acolo materialele.

| popi explică (pentru iulian498456):

Stai ca nu inteleg de ce as abandona dorinta de a invata despre un subiect nou? ca asa zice iulian498456 pe internet sau? laughing))) asa i romanu, in loc sa ne marim orizontu ramanem la mici din obor si shaorma de la dristor, ca mai mult nu se poate maica

| popi explică (pentru iulian498456):

Bossulica, a3a oara iti zic, eu am cerut RECOMANDARI, cauta in dex definitia verbului a recomanda si poate aflii adevartul sens al intrebarii, oricum hai sa lasam discutia asta ca nu se ajunge niciunde, consumam trafic pe internet degeaba

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NonZarek):

Faptul ca e google arhiplin de cultura japoneza, daca, cat de cat cauti

in orice caz, uita de carti, nu ca nu as recomanda cititul, dar cand e vorba de o cultura, o imagine face, cat o mie de cuvinte, asa ca incearca sa te uiti la filme cu samurai, la filme de groaza japoneze (japonezii RUP MUFA la filme de groaza, filmul AMARAT "The Ring" a fost o copie palida a seriei Ringu... mai ales Ringu 0 care a fost cu actrita mea japoneza preferata - Yukie Nakama, iar in "The Grudge" a jucat chiar tipa din Buffy)
filmul The Last Samurai, iti da o idee foarte puternica de ceea ce inseamna japonezi, samd