| Raggy a întrebat:

Hey, am de scris o piesa intr-un act pentru un concurs de dramaturgie, doar ca in felul in care mi-am structurat povestea, am o singura scena lunga, in care personajul principal nu paraseste scena. Un act trebuie sa aiba neaparat mai multe scene?

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Actul este o unitate acțională dramaturgică, în a cărui alcătuire intră scene / tablouri („cânturi"), după care se lasă cortina, „pauza de cortină" marcând: fie pregătirea „intrării într-un act nou", „în receptarea următorului act...", fie faptul că întreaga piesă de teatru se reduce la un singur act.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

E ok si cu o singura scena.