| Blayan18 a întrebat:

Hey,as vrea sa stiu cum sa ajungi de succes pe Wattpad(sper ca am scris bine) adica, vreau sa am o carte de succes, cum au unii gen:11, 9 k voturi, s-a.m.d. nu sa stau sa ma chinui la ea o ora sau doua, si sa vad, 1 vot 0 comm si 1 read.Adica stiam ca si coperta conteaza. Vreau cat de multe detalii, ca una e sa scrii un capitol cand stii ca 1000 sau poate 2000 de oameni astept sa publici capitolul, il scrii de drag, dar in cazul meu, scriu mai mult de sila, cand stiu ca nimeni nu o vede, sau citeste. Vreau detalii, si multe altele, poate chiar si detalii!
P.S:Voiam ca, cartea sa fie bazata pe un om, care primeste un telefon anonim, si este supus la regulile unui joc murdar, in cazul neindeplinirii sau nerespectarea regulii, acesta va muri. Funda mare.Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Buna, spre deosebire de restul care iti prezinta varianta frumoasa, eu iti voi reprezenta varianta adevarata, pe care de altfel am aplicat-o pe 2 conturi si a functionat. Iata niste sfaturi:

1. Nu scrie despre acel subiect, toata lumea iti va sari ca te-ai inspirat dupa balena albastra.
2. Nu scrie capitole lungi, nimeni nu va sta de la inceput sa-ti citeasca tie 3-4 pagini pe capitol.
3. Corecteaza-ti lucrarea gramatical si ortografic de 3 ori, astia sar ca hienele daca ai gresit vreun cuvant.
4. Abordeaza o atitudine, cel mai bine prietenoasa. Si cea aroganta functioneaza, dar doar dupa ce ai strans niste fani.
5. Fara pupincurism nu-ti citeste nimeni lucrarea, din pacate, dar adevarat. Nu te obosi cu fetele mai putin populare, citeste lucrarile persoanelor populare, care vezi ca totusi raspund fanilor, scrie-le in privat, dar fara sa fii agasanta. Eventual cauta persoane din orasul tau sa aveti un punct de discutie comun.
6. Pune un titlu de efect, nu metaforic gen,, Fragile'', lucrarile cu umor au succes, gen,, Cum mi-am ucis soțul...'',,, De ce să nu injur?'' lucruri dupa care adolescentele sunt innebunite. Trist, stiu.
6. Trebuie totusi sa stii sa scrii cat de cat, daca tu consideri ca ai talent e foarte bine.
7. Intra intr-un grup gen RevistaWatt, TotiPentruUnu, AgentiaWatt, iti vei face un grupulet de prieteni si va veti sustine reciproc.
8. Satirizeaza lucrarile proaste.
9. Organizeaza un concurs pe pagina ta.
10. Fa o carte de critici, daca te pricepi.
11. Fa coperti.
12. Sustine anumite persoane in contraargumente.

Ca sa ai cititori pe wattpad trebuie sa,, vinzi o imagine''. Eu m-am prins cum sta treaba pe acolo, numai copii aroganti. Sa nu crezi ca pasii pe care ti i-am dat sunt cu tenta ironica, chiar deloc, aceia sunt din pacate reteta succesului.

Daca tu scrii pentru tine, nu iti va pasa de vizualizari. Sunt si putine persoane care s-au ridicat cu demnitate, ca EvaAse. Eu iti urez succes!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa scrii cu entuziasm, cu drag de carte, de poveste, sa nu te gandesti nici o clipa la cate citiri are, sa o scrii cu dorinta de a fi perfecta pentru a te reprezenta cu cinste.
In al doilea rand, chinuie-te cate o ora pentru fiecare rand, slefuieste-o bine, citeste-o de 100 de ori inainte de a o publica. Nimeni nu citeste ceva aruncat intr-o doara, oamenii vor povesti frumoase si muncite, interesante ca poveste, dar scrise ingrijit, in care fiecare cuvant in parte este gandit, muncit si slefuit pana la perfectiune.

| Justme111 a răspuns:

Ca sa ai succes trebuie in primul rand, sa nu contina greseli gramaticale/ortografice... sau sa fie intr-un numar foarte mic. Sa ai un titlu unicat sa nu mai fie pus la alte 5 carti. O coperta care sa iti sara in ochi. Sa fie mai profesionist facuta. Nu cu o imagine gasita pe net si cu titlul peste. Poti incerca coperta 3D. Apoi, sa nu copiezi pe altii. Sa ai o poveste proprie care sa nu o mai fi citit inainte. Sa fie ceva nou. Sper ca te-am ajutat. (Watt: KrissDallas08)

| Hallyustar a răspuns:

În primul rând ar trebui să scrii corect,cu cratime,virgule și așa mai departe. Dacă te scuzi că e din vina corectorului nu o să te creadă nimeni,o să spună că ești analfabet/ă.
Dacă nu ai o copertă bună încearcă măcar să ai o descriere interesanta a cărții,eu unul nu mă uit după copertă,ci din descriere și poate mai rar etichetele.
În ultimul timp cărțile yaoi chiar au cucerit Wattpad-ul, deci daca vrei că aceea carte a ta sa aibă lecturi ți-aș sugera să scrii un yaoi, din păcate nu ai avea altă soluție dacă niciuna dintre ideile sugerate de ceilalți nu merg, și îți faci prieteni, te bagi in discuții. Sper că te-am ajutat.