| MariaLazar a întrebat:

Hey! Ați putea sa îmi recomandați si mie niște cărți din literatura contemporană pentru 12-13 ani, ceva in genul Minunea, Numără stelele etc. De preferabil nu SF.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
"Hotul de carti''-Markus Zusak
"Baiatul cu pijamale in dungi"-John Boyne

| Pabibabum09 a răspuns:

Hello! happy Daca esti genul de om precoce, care citește printre randuri, iti recomand cu caldura cărțile din seria "Angelica-Lumini si umbre in Paris" de Anne Golon. Citesc inca aceasta carte, insa este grozava.

Alte carti :
-"Ce mult te-am iubit" de Zaharia Stancu;
-"Descult" de Z. Stancu;
-"Don Quijote";
-Recomand toate volumele lui Jules Verne, in special "Căpitan la 15 ani", "20000 de leghe sub mari", "Calatorile spre centrul Pamântului", "Ocolul Pamântului in 80 de zile", "5 saptamani in balon" etc.;
-"Spre tabara din pădure" de Nagy Istvan;
-Trilogia "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu;
-"Singur pe lume" de Hector Malot.
Insa, poti citi muuulte alte carti, deoarece eu ti-am oferit o mica lista din ceea ce am citit eu pana acum. P.S.: Am 12 ani. tongue