| 12345Anonim a întrebat:

Hey buddies! Cine din aceasta comunitate TPU a citit TOATE volumele,, La Medeleni"? Nu ca vreau rezumatul sau ceva...Mie imi place enorm literatura.Citesc mai mult autori straini consacrati, dar parintii mei imi spun ca ar trebui sa citesc literatura clasica romaneasca.Mie nu prea imi place.Ma plictisesc repede si imi pierd concentrarea,nu ca la carti scrise de Alexandre Dumas sau Jules Verne,Victor Hugo ori Mark Twain.Ce carti scrise de autori romani foarte interesante stiti? Nu sunt chiar asa de sigura, dar cred ca opera,, La Medeleni" ma poate lamuri.Ce credeti?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Volumele I si II sunt extraordinare pentru adolescenti. Volumul III ti-l recomand cam spre 16-17 ani, asa. Altfel, nu-ti va placea. "La Medeleni" este, intr-adevar, una dintre cele mai bune carti despre copilarie (vol.I), adolescenta (vol.II) si tinerete (vol.III).

| anad a răspuns:

Este una din cele mai bune carti pentru adolescenti. Sigur iti va placea. Iti recomand sa citesti si "Toate panzele sus" de Radu Tudoran si poate si "Ciresarii" de Constantin Chirita. Daca iti plac cartile politiste, iti recomand cele scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu. Mie mi-au placut foarte mult.

| 12345Anonim explică (pentru anad):

Multumesc pentru titlurile date. Abia astept sa le citesc.

| Teardrop a răspuns:

Nici eu n-am citit, dar acum îmi pare rău. Vreau să mă apuc de "La Medeleni" cât de curând. De fapt, n-am prea citit literatură românească, tot fiindcă am avut aceeaşi părere ca şi tine. Dar depinde de vârstă, bănuiesc.

Oricum, prin clasa a 7a am citit Seri Albastre de Costache Anton. E diferită, nu ai cum să te plictiseşti.

Sau cărţi de Rodica Ojog-Brasoveanu. Eu o consider cea mai bună scriitoare românească.

| jamal000 a răspuns:

Iti recomand Domnisoara Cristina de Eliade, Elevul Dima ditr-a 7-a de Mihail Drumes!

| almirock a răspuns:

Da, mie mi-a plăcut mult!