| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Care au fost cauzele interne și externe ale războiului rece?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Interne și externe pentru cine, căci interiorul unuia este exteriorul celuilalt.
Războiul rece nu a fost un război propriu zis. ci o luptă pentru supremație mondială între lagărul vestic condus de USA și Uniunea Sovietică și aliații ei. A fost o concurență economică pentru acapararea de sfere de influență, o cursă a inarmărilor și de acaparare a pieței mondiale. o luptă ideologică între capitalism și comunism, mai exact dictatura socialistă.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauza a fost concursul de inarmare dintre Uniunea Sovietica (impreuna cu blocul tarilor comuniste) si Statele Unite ale Americii (si aliantii sai din NATO).
URSS a vrut sa raspandeasca comunismul in lume, iar SUA s-a opus si a vrut sa impuna democratia capitalista.

Ambele parti au cheltuit sume exorbitante pentru inarmare, iar spre sfarsit s-a ajuns la un stoc de armament suficient pentru distrugerea Pamantului de cateva mii de ori.

| 22Elena a răspuns (pentru Bula):

Astea sunt externe, nu?

| Bula a răspuns (pentru 22Elena):

Au fost cauze combinate: propaganda interna si externa, de fiecare parte.
Fiecare parte a vrut sa demonstreze superioritatea in fata propriilor popoare, respectiv in fata adversarului.