| Penguinggg a întrebat:

Hey! Pentru cei de clasa a 8-a: Emil Sitaru era un raspuns bun?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pui de doua ori aceeasi intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! sad
Muzeul de istorie din Transilvania sau asa ceva era de fapt. sad

| Dumbi a răspuns:

Nu… Muzeul a facut organizarea.

Sa imi bag %&#@ in Comisia #+$++@ ca nu stiu sa aleaga un text sa intelegem.:/ Oricum e mai bine ca sunt note mici, Capacitatea va fi mai usoara.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru Dumbi):

Stai calm, capacitatea nu va fi mai usoara daca sunt notele mici in simulari. Deasemenea, nu stiu ce intelegi tu prin note mici: 1, 20 sau 3.40 sunt note mici, nu 7 sau 8 cum luati cu toti si ziceti ca a fost greu... Iti zic din experienta.

| Dumbi a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Hai sa fim seriosi. Daca toata tara ia note mici la simulari(sub 7) o sa ne faca Ministerul teste de olimpici? Sau daca luam toti note bune (peste 7) o sa ne faca lucrari usoare? Sau grele?
Imi zici din experienta? Eu am prieteni care mi-au spus cum a fost in fiecare an, anul asta m-am uitat la nivelul de dificultate dintre simulare si capacitate. Tu ai trecut prin clasa a 8a doar un an, experienta ta e zero, doar daca faci parte din Comisia care face testele.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru Dumbi):

Stai tu sa vezi, man, sa ia toata tara sub 7. Asteapta...
Anul trecut a fost varza la simulari, numai note mici am auzit sa se ia. Si examenul national a fost si mai varza, licee in care se intra cu 9.50 in alti ani s-a intrat cu 8.80 la mine in oras.
Simularile astea au rolul de a obisnui elevii cum va fi subiectul la examen, nu ca sa le zica celor care le fac la aia ce subiecte sa aleaga sau cat de dificile sa fie! Nivelul de dificulatate este intotdeauna acelasi (daca ne luam dupa ei): MEDIU.

Deasemenea, subiectul la examenul national este ales random dintre cateva subiecte. (5 parca, daca mai tin minte bine)

| Dumbi a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Anul trecut a fost chiar usoara E.N., multi care nu stiu nimic au luat peste 8.50… Si in simulari au luat 5 si 6…
Simulariile sunt degeaba in mare parte, mai ales la clasa a XI-a, la clasa a XI-a se da ca sa vada diferenta dintre anul asta si anul viitor… Simularile ajuta Comisia care face testele sa vada la ce nivel sunt copiii, mai putin sa obisnuiasca elevii cu Capacitatea.
Subiectul e ales prin tragere la sorti, dar fiecare test are niste standarde, care trebuie sa le indeplineasca! Mai ales de nivelul de dificultate. Vorbeste cu un profesor sau cineva din domeniu sa vezi ca am dreptate, profa de romana ne-a explicat si ea clar de ce se da simulariile.

| Annamaria21 a răspuns:

Care era întrebarea? Te pot ajuta eu