| girl2009 a întrebat:

Hey! Scuze ca va înnebunesc cu cărțile, dar asta este. Știe cineva niște cărți în care o fată e răpită de un om dement (traficant, canibal, violator, etc.) iar fata încearcă să scape? Si gen în carte să scrie ce îi face acel dement în fiecare zi, cum vede ea lucrurile, etc.

Răspuns Câştigător
| EEF12 a răspuns:

"A stolen life"
Este despre o fata, Jaycee Lee Dugard care a fost rapita la varsta de 11 ani si a fost tinuta captiva pentru 18 ani.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Hmm... N-am dat peste astfel de ciudatenii de carti, insa am o idee bizar de identica: Pelinul negru de Ioana Nicolaie.
Este vorba despre o fetita distrusa, nu de o persoana, ci de mai multe... de intreaga conducere a comunistei mame Rusia in caldurile dezvoltarii pe fundamente instabile... incidentul Cernobîl. Fetita isi descrie viata "apocaliptica", neajutorata, dar pe un ton calm, inocent. Te va face sa simti odata cu ea.
Una dintre putinele carti din literatura romana care reuseste sa imbine subiectivismul infantil cu o curgere a timpului apasatoare, taioasa, bolnavicoasa.
Mie, sincer, mi-a placut, desi incipitul si finalul ar fi meritat mult mai multa atentie (de exemplu flashbackuri din copilarie), poate cer eu mai mult, insa scenariul impus merita, cu siguranta, inca ceva. Nu zic ca nu e o carte buna pentru ca chiar este, poate nu ma multumesc daca nu vad drama in climax ori nu ma mai satur de ea; in orice caz, cartea merita citita happy

| gabicoo a răspuns:

Caracal Stories by G. Dincă!
winking

| agtgr a răspuns (pentru gabicoo):

Mor
buna gluma

| Dalmore a răspuns:

Colecționarul de John Fowles.