| Ionicka a întrebat:

Hey.Stiti cumva niste carti mai 'inteligente'? (nu stiu cum sa ma exprim) Carti genul Alchimistul sau Portretul lui Dorian Grey in care sa fie citate si replici asa mai...academicelaughing Suna putin ciudat dar imi plac cartile de genul, carti dupa care poti avea conceptii despre anumite lucruri.
Sa nu fie prea complicate si greu de inteles.
Dau funda happy

6 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Încearcă Bukowski. Orice carte.

| Perhapsme a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nicio replică sarcastică sau măcar o urmă de ironie pentru tipa care caută cărți "inteligente", cu limbaj "mai academic", cu precizarea că nu vrea prea grele, să nu care cumva să-și forțeze creierașul? Nimic?

| Cameliapantiru a răspuns:

De exemplu, eu citesc acum "Doctor Jivago''-Boris Pasternak. E o carte foarte buna si interesanta, ti-o recomand calduros si tie.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Orice scris de Albert Camus, dar recomand Străinul şi Ciuma. Jean-Paul Sartre, din nou, orice, în special Muştele, Greaţa, Cu uşile închise.
Aş mai adăuga În căutarea timpului pierdut (Swann) de Marcel Proust, dar ţin să te anunţ că e foarte ciudată şi îţi trebuie ceva timp ca să o înţelegi.
Golem de Gustav Meyrink, dar nu ştiu dacă o găseşti. Nu ştiu de citate, dar sigur te lasă pe gânduri.
Suflete moarte de N.V. Gogol, Maestrul şi Margareta de Mihail Bulgakov.
Ah, şi citeşte Dostoievski. Idiotul sau Demonii.
Lectură plăcută!

| Dmonik a răspuns:

Incearca Narcis si Gura de Aur a lui Hermann Hesse!

Apoi vii si imi spui!

| Ninik a răspuns:

Poti incerca:
13 la cina - Aghata Christe
Dama cu Camelii - Alexandre Dumas
Hruba si Pendulul - Edgar
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas
Singur pe lume- Hector Malet

Sper ca iti sunt de ajutor! Eu le-am citit si sunt fascinante!