| Chirsypher a întrebat:

Am scris o carte, cum o public?

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Cam trebuie pentru ca si noi avem o scriitoare in oras si ea isi face cartile la o editura dar editura pe carte este 5 lei si tu o vinzi cu 35 sau mai mult. intelegi? Funda?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Daca editura o considera o carte buna si decid sa o publice, atunci nu vei plati nimic. Iti vor oferi un contract si vei primi un procent din vanzari.

Daca editura ti-o respinge, atunci singura varianta ramane sa o publici pe cheltuiala proprie.

| Alcyon a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci cu ea. Daca vrei doar s-o vezi in format tiparit si s-o faci cadou prietenilor, iti recomand varianta self-publishing (dai banul, iar editura iti calculeaza pretul si pe urma iti pune cartile in brate). Daca vrei ceva mai serios (sa-ti apara cartea prin librarii etc) se complica treaba. Ca sa ajungi acolo, iti recomand sa participi la concursuri pentru debutanti. Partea proasta este ca probabil concurenta va fi foarte mare. Un editor spunea ca a primit 200 de manuscrise! din care a ales doar unul. Mai e si varianta sa negociezi cu editura, dar te va costa destul de mult. Self-publishing:400-500 de lei; o editura serioasa (cartea o sa apara in librarii, pe la targuri etc.): 1500 sau poate si mai mult. Eu nu te sfatuiesc sa te grabesti cu asta. Mai bine publici pe Wattpad sau bloguri ca sa vezi reactia cititorilor. Daca romanul nu e grozav, o sa ramai cu banii dati si n-o sa te citeasca nimeni.

| deeamaria a răspuns:

Pai trebuie sa mergi la o editura ca sa tio publice! Funda "?

| Chirsypher explică (pentru deeamaria):

Multumesc.Trebuie sa platesc ceva ca autor debutant? happy

| Alcyon a răspuns (pentru Chirsypher):

Cam trebuie pentru ca si noi avem o scriitoare in oras si ea isi face cartile la o editura dar editura pe carte este 5 lei si tu o vinzi cu 35 sau mai mult. intelegi? Funda?