| MirelusRoxi a întrebat:

Am si eu o intrebare: imi puteti spjne niste carti dragute pentru copii ( 13 ani ).
Mi s-a intamplat sa incep o carte si sa nu mai am chef sa o termin, fiindca nu imi placea.

Răspuns Câştigător
| alexxxutzzu a răspuns:

Eu sunt o adepta a romanelor politiste, de dragoste, horror si psihologice.
Iti voi recomanda cateva din cartile citite de mine care m-au impresionat cu adevarat
-Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes
-Invitatia la vals de MIhail Drumes
-Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes
-Engima Otiliei de Geoge Calinescu
-Jurnalul unui adolescent timid de Stephen Chbosky ( este si film)
-Chimie perfecta de Simone Elekes ( toate cele 3 volume)
-Panja de paianjen de Cella Serghi
-Sub aceeasi stea de John Green
La categoria romanelor politiste:
-Zece negri mititei de Agatha Cristie ( daca incepi a o citi nu te poti opri pana nu o termini)
-Chiparosul trist de Agatha Cristie
-Crima ABC de Agatha Cristie
-O crima anuntata de Agatha Cristie
-Mana ascunsa de Agatha Cristie
-Necunoscuta din congelator de Rodica Ojog Brasoveanu
-Cinura oentru un suras de Rodica Ojog Brasoveanu
-Cazul Magheru de Mihail Drumes
La carti horror:
-Cimitirul animalelor de Stephen King
-Carrie de Stephen King
-Christine de Stephen King
-Stralucirea de Stepen King
-Chinuieste-i pe copii de John Saul
-Vocea de John Saul
-Femeia in negru de Susan Hill
Si alte carti : Demonii de Dostoevski,Manuscrisul gasit la Accra de Coehlio,Fluturi de Irina Binder,Patul lui Procust de Camil Petrescu, Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu, Exercitii de echilibru de Tudor Chirila, Rosu si negru de Stendhal, Mandrie si prejudecata de Jane Austen.
Si cam atat mi-a trecut prin cap. Lectura placuta! happy

| marinaa9 a răspuns (pentru alexxxutzzu):

Mai sunt: Maitrey de Eliade, Anna Karenina de Lev Tolstoi, Jane Eyre de Charlotte Bronte, Marile speranțe de Charles Dickens, Pe aripile vantului de Margaret Mitchell si Lolita de Vladimir Nabokov

5 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Ceea mai buna carte pentru varsta ta ar fi 20.000 de Leghe sub mari.

| MirelusRoxi explică:

Va multumesc la toti! Chiar as vrea sa va declar castigatori pe toti!

| alexxxutzzu a răspuns:

Citeste aventurile lui tom sawyer iti garantez ca o sa iti placa

| ema123456789 a răspuns:

Singur pe lume de hector malot, hotul fulgerului de rick riordan si tot de el marea monstrilor acestea sunt despre zei da nu ca in cartile de istorie laughing)))insa prima este o poveste putin mai trista. carti politiste:ceasurile,treisprezece la cina, pisica printre porumbei, intlnire cu moartea, o crima anuntata de agata christe.eve 1, eve 2 de anna carey despre aventura. disparuti (prima carte) iar foamea (a doua) nu mai stiu cine lea scris dar sunt sigura ca vei gasi pe net